Szukaj

Beza Pavlova – jak zrobić idealną bezę?

Beza Pavlova budzi zachwyt w zasadzie w każdej wersji. Wygląda elegancko z owocami, z czekoladą i orzechami, dobrze jej w każdym kolorze. Samą bezę też można podkolorować i dopasować do wypełnienia, wystroju lub okazji.

Pomijając cierpliwość w koniecznym oczekiwaniu, beza Pavlova nie jest taka trudna, jak się wydaje. Myślę, że nie umywa się do makaroników! Ma też lepszą tolerancję dla błędów i wypaczeń, i dyskretnie wybacza drobne potknięcia.

Porządne ubicie białek, szybkie formowanie „pod górkę” (kwestia wprawy) i kiedy się suszy – swobodny czas na sprzątnięcie całej chaty. Albo wizytę w ZOO. Albo drzemkę. I już. Beza Pavlova gotowa do strojenia! A z żółtek zróbcie Lemon Curd albo lepiej, Ajerkoniak ;)

Magda Kubiś
Magda Kubiś

O autorze

Założycielka Akademii Tortu i portalu Cake Room. Pieczenia i dekorowania tortów uczyła się sama, teraz z pasją i zaangażowaniem dzieli się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Nie zraża się potknięciami, nieustannie wymyśla nowe rozwiązania, testuje nowe techniki i angażuje się we wszystkie aspekty słodkiego biznesu, od pieczenia, przez odlewy silikonowe, wydruki i stelaże, składanie i dekorowanie, po promowanie i arkana sprzedaży. Całodobowe wsparcie ;-)

Narzędzia, których potrzebujesz

Zacznij od zaopatrzenia się w pomocny sprzęt! Pamiętaj, że mając aktywną subskrypcję w naszej Akademii, wszystko, co potrzebne możesz kupić z rabatem w naszych partnerskich sklepach.

Narzędzia
Płaska blaszka do pieczenia
Robot planetarny lub ręczny
Papier do pieczenia
Waga
Szpatułka silikonowa

Przepis na bezę Pavlova

5/5

czas przygotowania

30 minut

ilość porcji

8 porcji

kategoria

Beza

Beza Pavlova

Składniki

  • 210 g białka z jajek kurzych ~ 6 dużych jaj
  • 300 g drobnego cukru kryształu
  • 12 g mąki ziemniaczanej lub skrobi kukurydzianej 1 łyżeczka
  • 5 g soku z cytryny lub octu
  • 5 g ekstraktu waniliowego *opcjonalnie

Instrukcje

  1. Piekarnik nagrzewamy do 170C, bez termoobiegu.
  2. Białka zaczynamy ubijać na średnich obrotach. Po około 20-30 sekundach, kiedy piana zacznie się formować, dodajemy stopniowo cukier.
  3. Po dodaniu całego cukru, ubijamy aż piana będzie miała połysk, będzie sztywna a kiedy wyjmiemy mieszadło utworzy się na nim wierzchołek.
  4. Zmniejszamy obroty na minimum, dodajemy sok z cytryny i mąkę ziemniaczaną.
  5. Mieszamy tylko do momentu połączenia się składników.
  6. Gotową bezę przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.
  7. Wkładamy do piekarnika i zmniejszamy temperaturę do 110C. Suszymy około 2 godzin (zobacz "Przydatne uwagi" niżej).
  8. Kiedy Pavlova jest gotowa, wyłączamy piekarnik i zostawiamy bezę w piekarniku do całkowitego ostudzenia.

Jak obliczyć liczbę porcji bezy Pavlova?

Jak obliczyć ilość porcji tortu omówiliśmy dokładniej w naszym wpisie p.t.: Tort a liczba porcji. Jednak deseru Beza Pavlova nie da się pokroić tak samo jak zwykłego tortu na tradycyjnym biszkopcie. Przyjmuje się 1 białko na 2 porcje. Beza Pavlova jest jednak tak popularnym deserem i często ten przelicznik może się okazać niewystarczającym. Zbudowałam więc dla Was kalkulator, w którym zakładam 1.5 białka na 1 porcję – przy takim przeliczniku powinno spokojnie starczyć dla największych łasuchów!

Wpisz ilość porcji *
Białka
0.00
g
~
0.00
  jajka rozmiaru L
Cukier kryształ
0.00
g
Mąka ziemniaczana
0.00
g
Sok z cytryny
0.00
g

Jak zrobić bezę Pavlova

Akademia_Tortu-Beza_Pavlova-01
Białka zaczynamy ubijać na średnich obrotach.
Akademia_Tortu-Beza_Pavlova-02
Kiedy piana jest uformowana...
Akademia_Tortu-Beza_Pavlova-03
...dodajemy stopniowo cukier, upewniając się, aby każda partia rozpuściła się zanim dodamy następną.
Akademia_Tortu-Beza_Pavlova-07
Po dodaniu całego cukru, zwiększamy obroty i ubijamy aż piana będzie miała połysk, będzie sztywna a kiedy wyjmiemy mieszadło utworzy się na nim wierzchołek.
Akademia_Tortu-Beza_Pavlova-04
Zmniejszamy obroty na minimum, dodajemy sok z cytryny...
Akademia_Tortu-Beza_Pavlova-05
...i mąkę ziemniaczaną. Mieszamy tylko do momentu połączenia się składników.
Akademia_Tortu-Beza_Pavlova-08
Gotową bezę przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.
Akademia_Tortu-Beza_Pavlova-09
Na papierze do pieczenia odrysowujemy koło pożądanej wielkości.
Akademia_Tortu-Beza_Pavlova-11
Gotową bezę przekładamy na blaszkę.
Akademia_Tortu-Beza_Pavlova-12
*To jak długo suszymy beze będzie zależało od jej wielkości. Zobacz uwagi niżej.
Akademia_Tortu-Beza_Pavlova-13
Na gotową bezę wykładamy krem.
Akademia_Tortu-Beza_Pavlova-14
Dekorujemy owocami wedle uznania. Beza Pavlova gotowa :)

Jak piec bezę Pavlova?

Zacznijmy od tego, że bezę Pavlowa się suszy, nie piecze. Czas suszenia bezy Pavlova zależy od jej wielkości - im większa (z większej ilości białek) tym dłuższy czas suszenia. Podana temperatura suszenia jest orientacyjna. Zanim zaczniecie zabawę z bezą Pavlova warto jest poznać swój piekarnik, ponieważ nie każdy grzeje tak samo mimo ustawionej na nim temperatury. Zobacz nasz wpis p.t.: "Jak sprawdzić temperaturę w piekarniku."  Osobiście bezy Pavlova nie piekę z termoobiegiem, tylko góra/dół. Pamiętamy, że piekąc z funkcją termoobiegu temperaturę podaną w przepisie obniżamy o mniej więcej 5C (25F).

Kiedy Pavlova jest upieczona?

Pavlova różni się od tradycyjnej bezy tym, że jest gotowa, kiedy z zewnątrz jest sucha i chrupiąca a w środku puszysta i miękka.

Dlaczego Pavlova opada lub pęka?

Beza Pavlova może popękać w trakcie suszenia. Z reguły spowodowane jest to zbyt wysoką temperaturą suszenia lub gwałtownym spadkiem temperatury po upieczeniu. W trakcie ubijania bezy pęcherzyki powietrza zatrzymują się w pianie. Jeżeli przebijemy białka w trakcie ich ubijania, struktura białka się zmieni, powietrze zostanie uwolnione i spowoduje to odpadnięcie i pękanie bezy. Nawet jeśli Pavlova jest suszona w odpowiednio niskiej temperaturze, należy ją stopniowo schładzać, aby zapobiec szybkim zmianom temperatury. Jeśli Pavlova ostygnie zbyt szybko, może to spowodować gwałtowne kurczenie się pianki w środku, co spowoduje pękanie ścianek Pavlovej, albo gorzej, jej zapadnięcie się.

Co zrobić aby Pavlova była śnieżno-biała?

Jak przechowywać bezę Pavlova?

Bezę Pavlova najlepiej jest upiec dzień wcześniej i pozostawić w wyłączonym piekarniku aby miała czas stopniowo wystygnąć. Osobiście zostawiam bezę w wyłączonym piekarniku do momentu jej dekorowania kremem. Bezę Pavlova dekoruję kremem przed jej spożyciem.

Beza Pavlova

Dlaczego z Pavlova wycieka płyn?

Czasami w trakcie suszenia bezy, albo po, zaczyna sączyć się z niej płyn. Oznacza to, że cukier nie był poprawnie rozpuszczony w trakcie jej ubijania. Im dłużej beza Pavlova jest ubijana tym lepsza szansa na to, że cukier się dobrze rozpuści. Wiadomo, drobniejszy cukier lepiej się rozpuszcza niż ten grubszy. Gdy macie trudności z rozpuszczeniem cukru w ubijanej bezie można ten proces przyspieszyć podgrzewając delikatnie ubijana masę palnikiem lub w tak zwanej kąpieli wodnej (stawiając miskę na parze). Uważamy aby nie przegrzać masy; podgrzewamy maksymalnie do 50C.

Postaraj się też nie piec bezy, w dni w których jest wysoka wilgotność powietrza, lub pada deszcz. Cukier wchłania wilgoć z powietrza i w rezultacie syrop zacznie się sączyć z Pavlovej.

Pavlova z białek pasteryzowanych?

Zawsze używam białek pasteryzowanych do przygotowania kremu maślanego na bezie szwajcarskiej, jednak nie nadają się one do przygotowania bezy Pavlova. Można natomiast użyć mrożonych białek.

Czym udekorować bezę Pavlova?

Tradycyjnie bezę Pavlova dekoruje się bitą śmietaną z owocami. Uważam jednak, iż idealnym kremem do dekoracji bezy Pavlova jest krem śmietankowy na bazie serka mascarpone, ponieważ jest mniej wilgotny niż sama ubita śmietaną i beza udekorowana nim będzie dłużej chrupka. Osobiście nie dodaję już cukru do kremu śmietankowego, którym będę dekorować bezę, ponieważ Pavlova jest dla mnie już wystarczająco słodka.

Na krem śmietankowy układamy świeże owoce. Preferuję owoce, które są cierpkie, kwaskowate - takie, które przełamią słodkość bezy.

Przydatne uwagi

  • Do bezy Pavlova najlepiej ubija się białka, które są w temperaturze pokojowej. Białka warto więc wyjąć z lodówki dzień wcześniej.
  • Białka ubijamy w czystej, suchej misce, bez śladów jakiegokolwiek tłuszczu. Beza Pavlova jest wymagająca!
  • Przez cały czas ubijania, białka ubijam na średnich obrotach (u mnie to 5 na 10). Aby nie przebić białek, najlepiej jest użyć drobnego cukru do wypieków – taki szybciej się rozpuszcza. Bardzo ważne jest aby cukier dodawać powoli, w małych​​ porcjach, aby dobrze się rozpuścił. Upewniamy się, aby każda dodana partia cukru rozpuściła się zanim dodamy następną.
  • Do bezy Pavlova można dodać ekstrakt wanilii, jednak trzeba się liczyć z tym, iż zmieni on jej kolor. Beza Pavlova nie będzie już śnieżno-biała.
  • Bezę można również przygotować w innych kolorach niż biały. O tym jak to zrobić pokazuje Justyna Michalczyk w sesji na żywo pt Beza Pavlova krok po kroku.
  • Jeśli nie wiesz co zrobić z nadmiarem żółtek, zerknij do wpisu na Blogu.
  • Jeśli szukasz inspiracji na bezę Pavlova zajrzyj do CakeRoom.pl
Beza Pavlova

Tutoriale, które mogą Ci się przydać

Artykuły, które mogą Ci się przydać

Jak zrobić tort
Jak zrobić tort? Porady dla początkujących
Jak zrobić słodki stół
Jak zrobić słodki stół

Przypnij na pinterest

Beza Pavlova

*Niektóre z linków pojawiających się w tym tekście to linki afiliacyjne. Działają one w ten sposób, że Akademia Tortu otrzyma drobną prowizję, jeśli po kliknięciu w taki link dokonacie zakupu. Dzięki takim zakupom wiem, że nasze rekomendacje są dla Was wiarygodne, a cena, jaką zapłacicie oczywiście w ogóle się nie zmieni! Akademia poleca i linkuje wyłącznie te produkty, które są przez nas osobiście sprawdzone i przetestowane.

12 Responses

Dodaj komentarz

Dołącz do nas!

Akademia Tortu logo Round
Abonament już od 58zł/mc

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich tutoriali i poznaj tajniki finezyjnego dekorowania tortów.

Zyskujesz dostęp do prywatnej grupy na Facebooku i wsparcie dotyczące naszych tutoriali.

Jasne i proste zasady. Rezygnujesz kiedy chcesz!

Magda Kubiś

O mnie

Pracuję. Jestem mamą trzech córek. Mam na imię Magda i jeśli chcesz zasmakować słodkiej pasji, chętnie Cię tego nauczę!

Reklama

Zainspiruj się!

CakeRoom.pl

Artykuły

Rodzaje kremów cukierniczych

Rodzaje kremów cukierniczych 

Przewodnik po Najpopularniejszych Kremach Cukierniczych Kremy cukiernicze stanowią istotną część wielu deserów, od prostych wypieków po wyszukane torty. Są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również

Więcej »

Reklama

Dodaj swoje zdjęcie

Dodaj zdjęcie własnego tortu, który stworzyłeś dzięki temu tutorialowi.

Załóż konto

Załóż darmowe konto

1
Dane
2
Tel.
3
Adres
4
Email
Imię *
Nazwisko *
Kierunkowy *
Telefon *
Miasto *
Państwo *
Skąd dowiedziałaś się o Akademii Tortu? *
Email *
Potwierdź email *
Hasło *
Min. 8 znaków: wielka litera • mała litera • cyfra
Potwierdź hasło *
Oświadczam, że znam i akceptuję postanowienia Regulaminu oraz Polityki Prywatności portalu Akademia Tortu.

Chcesz zobaczyć zdjęcia naszych studentów? Kliknij TUTAJ

Zaloguj się

Tutorial

Beza Pavlova – jak zrobić idealną bezę?

29 zł

Twoje dane
Imię *
Nazwisko *
Kierunkowy *
Telefon *
Miasto
Państwo
Email *
Potwierdź email *
Hasło *
Min. 8 znaków: wielka litera • mała litera • cyfra
Potwierdź hasło *
Oświadczam, że znam i akceptuję postanowienia Regulaminu oraz Polityki Prywatności portalu Akademia Tortu.
Magdalenki pistacjowe