Szukaj

Rodzaje kremów cukierniczych 

Przewodnik po Najpopularniejszych Kremach Cukierniczych

Kremy cukiernicze stanowią istotną część wielu deserów, od prostych wypieków po wyszukane torty. Są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również nadają teksturę, smak i wilgotność wypiekom. W zależności od rodzaju kremu, jego konsystencja może być lekka i puszysta, gęsta i maślana lub delikatna i aksamitna.

Przejdź do sekcji

Krem budyniowy

Rodzaje Kremów 

Krem angielski (Crème anglaise)

Krem angielski, nazywany też Crème anglaise, to klasyczny, gładki krem waniliowy o płynnej konsystencji. Pochodzi z Francji, ale jest szeroko stosowany na całym świecie jako baza do różnych deserów.

Do jego przygotowania potrzebujemy żółtek jaj, cukru, mleka lub śmietanki oraz wanilii. Ważne jest, aby podgrzewać go ostrożnie, bo łatwo może się zwarzyć.

Krem angielski jest idealny jako sos do ciast, owoców czy lodów. Często też stanowi bazę do innych kremów, jak np. krem bawarski.

Krem angielski można wzbogacić o dodatkowe smaki, dodając skórkę cytrynową, kawę czy nawet alkohol. Jeśli potrzebujemy gęstszej konsystencji, wystarczy dodać więcej żółtek lub śmietanki.

Krem chantilly

Krem chantilly

Krem chantilly to nic innego jak bita śmietana z dodatkiem cukru i wanilii. Lekki, delikatny i doskonały do dekoracji!

Krem chantilly świetnie pasuje do tart owocowych, tortów, naleśników, a nawet do kawy.

Krem chantilly można modyfikować, dodając do niego np. kakao, kawę, lub owocowe puree, aby uzyskać różne smaki. Taki krem można również ustabilizować dodając do niego czekoladę lub żelatynę.

Namelaka

Namelaka to japoński krem o lekkiej i aksamitnej konsystencji. Sama nazwa oznacza właśnie „aksamitny”.

Główne składniki namelaki to biała czekolada, mleko, śmietanka i żelatyna. Przygotowanie wymaga dokładnego rozpuszczenia czekolady i delikatnego połączenia wszystkich składników.

Namelaka doskonale sprawdzi się jako nadzienie do tart, eklerów czy warstwowych deserów. Dzięki swojej kremowej konsystencji świetnie nadaje się również do dekoracji.

Podstawową wersję tego kremu można modyfikować, dodając owoce, kawę, herbatę matcha, a nawet alkohol, aby uzyskać różne wersje smakowe.

Namelaka ryżowa

Krem maślany

Krem maślany to gęsty, bogaty krem wykonany głównie z masła i cukru pudru. Jest podstawowym elementem w wielu wypiekach, szczególnie w tortach i babeczkach.

Istnieje kilka rodzajów kremu maślanego:

Bezowy, czyli oparty na rożnego rodzaju bezie:

    • Beza włoska – wykonany z syropu cukrowego i ubitych białek.
    • Beza Szwajcarska – powstaje z białek jajek i cukru podgrzewanych na parze, a następnie ubitych z masłem.
    • Beza Francuska – opiera się na żółtkach jaj i syropie cukrowym.

A również:

  • Krem Patisierre – z dodatkiem żółtek i mleka, tak zwany krem budyniowy
  • Krem Russel – z dodatkiem zaparzanych jaj
  • Amerykański – czyli masło i cukier puder z dodatkiem śmietanki.

 

Krem maślany świetnie nadaje się do tynkowania tortów, dekoracji babeczek, a także jako wypełnienie ciast. Jego trwałość sprawia, że jest często wybierany właśnie do dekoracji babeczek i tortów.

Do kremu maślanego możnadodać różne ekstrakty, owoce, kakao, czekoladę lub orzechy, aby uzyskać różne wersje smakowe – np. czekoladową, owocową czy waniliową.

Ganache

Ganache to gęsta masa czekoladowa, która powstaje z połączenia czekolady z gorącą śmietanką. Może mieć różną konsystencję w zależności od proporcji składników.

Do jego przygotowania potrzebujemy czekolady i śmietanki. Można również dodać masło, aby uzyskać jeszcze gładszą konsystencję.

Ganache idealnie sprawdza się jako polewa / drip, nadzienie do ciast, dekoracja, baza do trufli a także do tynkowania tortu.

Zmieniając proporcje czekolady i śmietanki, możemy dostosować jego konsystencję. Dodatki takie jak likier, a przyprawy czy owoce pozwalają na uzyskanie różnych smaków.

Ganache

Każdy krem ma swoje unikalne zastosowanie – niektóre są lekkie i idealne do deserów owocowych, inne bardziej gęste i trwałe, idealne do dekoracji.

Różne kremy wymagają różnych technik, od delikatnego podgrzewania, przez ubijanie, aż po łączenie czekolady ze śmietanką.

Ważne jest, aby podczas przygotowywania kremów zwracać uwagę na temperaturę i sposób ubijania, aby uniknąć zwarzenia lub rozwarstwienia.

Pamiętajcie też o tym, że kremy zawierające śmietanę i jajka muszą być przechowywane w lodówce, aby zachować świeżość.

Jak wybrać odpowiedni krem do wypieku?

Lżejsze kremy, takie jak chantilly, pasują do delikatnych ciast, a bardziej gęste kremy maślane doskonale nadają się do tortów.

Wybór kremu zależy też od tego, czy preferujemy coś lekkiego i świeżego, czy bardziej bogatego w smaku i teksturze. Łączenie klasycznych kremów z nowoczesnymi smakami to świetny sposób na uzyskanie niezwykłych połączeń smakowych.

Nie bój się eksperymentować! Dodawaj nowe składniki, zmieniaj techniki i twórz wyjątkowe smaki, które będą zachwycać każdego!

Struktury kremów w torcie

Podczas tworzenia tortu warto zwrócić uwagę na to, jak łączy się różne rodzaje kremów i nadzień. Ważne jest, aby nie mieszać np. ciężkiego kremu maślanego z lekkim musem – struktury kremów w środku tortu powinny być do siebie zbliżone, jeśli nie takie same. Dzięki temu każdy kęs będzie spójny i harmonijny w smaku. Oczywiście nie dotyczy to kremu, którym tynkujecie tort – tynk do tortu może być zarówno z ganache, jak i z kremu maślanego, ale warstwy w środku powinny mieć podobną konsystencję, aby całość prezentowała się i smakowała idealnie.

Ewa Drzewicka-Łyżwa
Ewa Drzewicka-Łyżwa

O autorze

Dyplomowany cukiernik z tytułem mistrzowskim, instruktor zawodu, dwukrotna złota medalistka olimpijska, złota medalistka Mistrzostw Świata. Sześciokrotna uczestniczka mistrzostw tortów na targach Expo Sweet w Warszawie, gdzie w 2018 zdobyła wicemistrzostwo Europy, a w 2019 Polski. Wielokrotna uczestniczka konkursów dekoratorskich w Anglii Cake International. Od 2012 roku autorka tekstów i tutoriali do gazet cukierniczych, głównie do „Cukiernictwo i Piekarstwo”. Trenerka w szkole kulinarnej Skład Bananów oraz trenerka i ambasadorka firmy Ambasador 92, organizatorka pokazów cukierniczych, od 2017 roku Ambasador firmy Kruszwica.

Artykuły, które mogą Ci się przydać

Agar w cukiernictwie
Agar w cukiernictwie
Żelatyna
Żelatyna

Przypnij na pinterest

Rodzaje kremów cukierniczych

*Niektóre z linków pojawiających się w tym tekście to linki afiliacyjne. Działają one w ten sposób, że Akademia Tortu otrzyma drobną prowizję, jeśli po kliknięciu w taki link dokonacie zakupu. Dzięki takim zakupom wiem, że nasze rekomendacje są dla Was wiarygodne, a cena, jaką zapłacicie oczywiście w ogóle się nie zmieni! Akademia poleca i linkuje wyłącznie te produkty, które są przez nas osobiście sprawdzone i przetestowane.

Dodaj komentarz

Dołącz do nas!

Akademia Tortu logo Round
Abonament już od 58zł/mc

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich tutoriali i poznaj tajniki finezyjnego dekorowania tortów.

Zyskujesz dostęp do prywatnej grupy na Facebooku i wsparcie dotyczące naszych tutoriali.

Jasne i proste zasady. Rezygnujesz kiedy chcesz!

Magda Kubiś

O mnie

Pracuję. Jestem mamą trzech córek. Mam na imię Magda i jeśli chcesz zasmakować słodkiej pasji, chętnie Cię tego nauczę!

Reklama

Zainspiruj się!

CakeRoom.pl

Artykuły

Rodzaje kremów cukierniczych

Rodzaje kremów cukierniczych 

Przewodnik po Najpopularniejszych Kremach Cukierniczych Kremy cukiernicze stanowią istotną część wielu deserów, od prostych wypieków po wyszukane torty. Są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również

Więcej »

Reklama

Zaloguj się

Magdalenki pistacjowe