Szukaj

Tort a liczba porcji

Czasami trudno oszacować jakiej wielkości potrzeba tortu na konkretną liczbę porcji. Co zrobić, żeby nie zabrakło dla żadnego gościa? Przecież zawsze zależy nam na tym, żeby bez względu na okoliczność, wszyscy byli zadowoleni. Nie ma jednak idealnych rozpisek. Tak na prawdę każdy powinien zrobić swoją rozpiskę i jej się trzymać.

Dla początkujących przygotowałam zestawienia w postaci wykresów, które pomogą Ci ocenić jak dużego tortu potrzebujesz na konkretną liczbę porcji.  Pamiętaj jednak, że poniższe wykresy są tylko wskazówką!

A jak już ustalisz liczbę porcji jaka będzie Ci potrzebna, zajrzyj na naszego Bloga a znajdziesz tam artykuł, w którym podpowiemy Ci jak rozplanować pracę nad tortem!

Jak obliczyć ilość porcji tortu

Dlaczego warto zrobić swoją rozpiskę na ilość porcji tortu? Bardzo fajnie wytłumaczyła nam to Agnieszka Obłoza: inaczej kroi się tort wysoki na 12cm a inaczej ten na 16cm. Inaczej pokroisz tort z przełożeniami ze śmietany a inaczej z przełożeniami z kremów na budyniu czy maśle, a jeszcze inaczej na musach.
Inną też mamy politykę „firmy” – jedne wolą dać Klientowi się najeść a inne wolą na nim zarobić jak najwięcej, więc u jednej kawałek będzie miał 3cm (z obwodu) a u drugiej będzie miał 1cm.
Ja sama mam trzy rozpiski:

  • na torty z delikatnym przełożeniem (musy, śmietany)
  • na torty z klasycznym przełożeniem (budynie, maślane, ciężkie torty)
  • na torty weselne 

Jeżeli wydaje Ci się, że jednak porcje tortu mogą być małe, lub za duże, wystarczy prosta matematyka aby obliczyć ich rozmiar i dopasować do swoich wymogów.

  1. Średnicę tortu ∅ pomnożyć przez π czyli 3,14159…
  2. Wynik podzielić przez rozmiar porcji jaką chcecie uzyskać, na przykład 3, jeżeli zewnętrzna część kawałka ma mieć 3cm.

Dla przykładu: tort średnicy 20cm ma obwód ~62.8cm. Zakładając, że chcemy aby każda porcja była wielkości 3cm, możemy wyliczyć, że z tortu o średnicy 20cm powinniśmy wykroić ~21 porcji.

Dzięki temu obliczeniu, będziecie wiedzieć dokładnie ile kawałków z danej średnicy Wam wyjdzie.

Przydatne uwagi

Rozpiska z Akademii jest zrobiona chyba najlepiej z tych wszystkich dostępnych w necie i jest fajną wskazówką i na początek wystarczy, ale trzymanie się jej kurczowo to nie jest dobra opcja.

Pamiętać należy, iż duże znaczenie przy doborze rozmiaru porcji, ma również wysokość tortu – więcej porcji wykroimy z wyższego tortu niż z niskiego. Porcje krojone z wysokich tortów, >14cm wysokości, mogą być węższe niż te krojone z niskich tortów. Warto o tym wspomnieć klientowi, jeżeli ma wątpliwości co do rozmiaru porcji.

Magda Kubiś
Magda Kubiś

O autorze

Założycielka Akademii Tortu i portalu Cake Room. Pieczenia i dekorowania tortów uczyła się sama, teraz z pasją i zaangażowaniem dzieli się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Nie zraża się potknięciami, nieustannie wymyśla nowe rozwiązania, testuje nowe techniki i angażuje się we wszystkie aspekty słodkiego biznesu, od pieczenia, przez odlewy silikonowe, wydruki i stelaże, składanie i dekorowanie, po promowanie i arkana sprzedaży. Całodobowe wsparcie ;-)

Artykuły, które mogą Ci się przydać

Jaki podkład pod tort
Jaki podkład pod tort?
Jak rozplanować pracę nad tortem
Jak rozplanować pracę nad tortem

Przypnij na pinterest

Tort a liczba porcji

*Niektóre z linków pojawiających się w tym tekście to linki afiliacyjne. Działają one w ten sposób, że Akademia Tortu otrzyma drobną prowizję, jeśli po kliknięciu w taki link dokonacie zakupu. Dzięki takim zakupom wiem, że nasze rekomendacje są dla Was wiarygodne, a cena, jaką zapłacicie oczywiście w ogóle się nie zmieni! Akademia poleca i linkuje wyłącznie te produkty, które są przez nas osobiście sprawdzone i przetestowane.

16 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Dołącz do nas!

Akademia Tortu logo Round
Abonament już od 58zł/mc

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich tutoriali i poznaj tajniki finezyjnego dekorowania tortów.

Zyskujesz dostęp do prywatnej grupy na Facebooku i wsparcie dotyczące naszych tutoriali.

Jasne i proste zasady. Rezygnujesz kiedy chcesz!

Magda Kubiś

O mnie

Pracuję. Jestem mamą trzech córek. Mam na imię Magda i jeśli chcesz zasmakować słodkiej pasji, chętnie Cię tego nauczę!

Reklama

Zainspiruj się!

CakeRoom.pl

Artykuły

Reklama