Szukaj

Jaki podkład pod tort?

Jaki podkład pod tort? To pytanie dręczy wszystkich na początku tortowej drogi.

Każda z nas pamięta jeszcze te rozterki – co to jest ten podkład? Po co w ogóle podkład? To jaki podkład pod tort mam wybrać i od czego to zależy?

Z perspektywy czasu i własnego doświadczenia wiem już, że dobór odpowiedniego podkładu pod tort jest równie ważny jak receptura na biszkopt czy ten ulubiony, aksamitny krem czekoladowy, o którym opowiadają sobie goście jeszcze dwa lata po imprezie, na której go jedli.

jaki podkład pod tort

Poniżej opisałam rodzaje podkładów, których używam.  Są to podkłady pod torty obecnie dostępne na polskim rynku.

Podkłady cienkie

Tekturowe, jednostronnie lub dwustronnie laminowane, podkłady grubości około 1 mm. Świetnie nadają się pod ciasta, które są stabilne, np. brownie, wafle itp. Świetnie sprawdzą się jako zabezpieczenie kartonu do transportu np. kawałków tortu, drobnych słodyczy takich jak donuty czy monoporcje.

Podkłady tekturowe

Dwustronnie laminowane, grubsze niż poprzednie, ok. 3 mm. Choć są nieco bardziej stabilne, nie są polecane jako samodzielne podkłady pod klasyczne torty biszkoptowe. Ich grubość nie zapewnia stabilności przy przenoszeniu dużych tortów (co skutkuje na przykład popękaniem kremu, którym tort jest pokryty). Za to świetnie sprawdzą się jako przekładki między piętrami przy tortach piętrowych. Podwójne laminowanie zabezpiecza podkład przed chłonięciem wilgoci z obydwu stron, które bezpośrednio stykają się z powierzchnią tortu. Na rynku dostępne są tego typu podkłady również z otworem pośrodku , dla osób, które tworzą torty piętrowe z jednym centralnym wspornikiem, przechodzącym przez wszystkie piętra.

Podkłady tekturowe, sztywne

Wykonane z prasowanego kartonu podkłady grubości ok. 1 cm. Doskonale nadają się do postawienia na nich tortów bez ryzyka wyginania a więc uszkodzenia, czy pękania kremu, którym torty są pokryte. Osobiście używam ich do jednopoziomowych tortów biszkoptowych oraz małych dwupoziomowych (do 40 porcji). Sztywność i stabilność tych podkładów pozwala na bezstresowe przenoszenie tortu i jego transport nawet na duże odległości.

Podkłady MDF

Bardzo wytrzymałe, sztywne podkłady wykonane z płyty drewnopochodnej, prasowanej na gorąco. Obecnie na rynku dostępne są podkłady wykonane z mdf o dwóch grubościach – 1 cm oraz 1,5 cm. Cieńsze zapewniają doskonałą stabilność przy przenoszeniu i transporcie tortów jednopoziomowych oraz średnich piętrowych. Osobiście używam ich do niewielkich tortów trzypoziomowych, do 90 porcji). Idealne do tor†ów antygrawitacyjnych. Grubsze z powodzeniem posłużą jako podstawa dużych piętrowych tortów weselnych czy firmowych.

Podkłady styrodurowe

Lekkie, ale wytrzymałe podkłady wykonane z syntetycznego materiału podobnego do styropianu, ale o znacznie większej gęstości. Popularne przez swoją stosunkowo niewielką cenę, niestety bardzo grube i często z niewykończonymi bokami, co według mnie obniża walory estetyczne tortu jako całości. Problematyczne jest także to, że zwykle nie są atestowane a więc musimy dodatkowo użyć podkładki, którą należy do niego przykleić co dodaje nam pracy, kosztów i również wpływa na estetykę.

Jak duży podkład pod tort-2
Jaki podkład pod tort piętrowy
Jaki podkład pod tort piętrowy

Bezpieczeństwo

Niezależnie od tego, jaki podkład pod tort wybieramy, bezwzględnie należy zwrócić uwagę na to, czym jest pokryty. Ze względu na bezpieczeństwo, używamy jedynie podkładów pokrytych laminatem, folią, tworzywem lub farbą z atestem do kontaktu z żywnością. Nie wystarczy atest higieniczny, antybakteryjny czy jakikolwiek inny. Pamiętajmy, że zdrowie jest równie ważne a nawet ważniejsze niż piękny i niepopękany tort na imprezie a koszt nigdy nie powinien być czynnikiem decydującym, ważniejszym niż nasze bezpieczeństwo

Jaki podkład pod tort? Rozmiar ma znaczenie!

Jaki podkład pod tort wybierzemy, rozmiar, którego używamy do postawienia na nim naszego słodkiego dzieła, moim zdaniem, zależy od trzech czynników:

  • Projekt tortu – tort, którego dekoracje nie wystają poza bryłę na boki, może stać na podkładzie tylko kilka centymetrów szerszym niż on sam. Nie będzie wówczas problemu aby stabilnie go chwycić i bezpiecznie schować do kartonu oraz przewieźć. Jeśli jednak część dekoracji umieszczona jest na podkładzie, należy dobrać go tak, aby żadna ich część nie wystawała poza obręb podkładu.
  • Ciężar tortu – lekki tort, na kilka czy kilkanaście porcji, jesteśmy w stanie przenieść trzymając tak, jak kelner tacę – na jednej, otwartej dłoni. Wtedy podkład może być również tylko kilka cm szerszy niż sam tort. Inaczej sprawa ma się z tortami cięższymi, na przykład jednopoziomowym tortem na 30 czy więcej porcji, który ważyć może kilka kilogramów – wówczas musimy chwycić go obiema rękami i potrzebujemy zdecydowanie większego zapasu podkładu po bokach, aby zrobić to bezpiecznie. W takiej sytuacji zazwyczaj dobieram podkład szerszy o kilkanaście centymetrów od średnicy tortu.
  • Wysokość tortu – im tort wyższy tym bardziej problematyczne jest jego przenoszenie, nie tylko ze względu na ciężar. Do tortów piętrowych (w tym również małych, ale z ukrytym piętrem) i weselnych czy firmowych kolosów lubię używać podkładów, które chwycić może bezpiecznie kilka osób – zazwyczaj ich średnica jest o około 20 cm większa niż średnica dolnego piętra.
Jak złożyć tort piętrowy w kremie
Justyna Kowal
Justyna Kowal

O autorze

Amatorka cukiernictwa, pasjonatka słodkiej kuchni francuskiej, szczególnie makaroników. Uwielbia tworzyć oryginalne desery, układając autorskie receptury. Najwięcej przyjemności czerpie z tworzenia tortów dla małych dzieci a ich radość daje jej satysfakcję i jest motorem do działania. Tworzy w duchu homemade – jej słodycze to słodycze prawdziwe – pełne owoców, masła i śmietanki. Twierdzi również, że ‘jemy oczami’, dlatego na równi ze smakiem powinna stać estetyka oraz niebanalna dekoracja wykonanego deseru. Uczestniczka drugiej edycji polskiej wersji programu Bake Off. Od strony foodproducerskiej, backupowej i redakcyjnej współpracuje także z programem “Dziewczyny z wypiekami” dla Food Network Polska.Laureatka Cake Festival Poland 2017 w Katowicach – w kategorii “babeczki” zajęła 2 miejsce na podium oraz uzyskała srebrne wyróżnienie w kategorii “tort okolicznościowy”; w roku 2020 zdobyła srebrne wyróżnienie w kategorii “tort okolicznościowy” w międzynarodowym konkursie dekoracji cukierniczych na targach Expo Sweet w Warszawie. Na portalach społecznościowych prowadzi fanpages “Nie będę tego jeść.”, na których dzieli się autorskimi zdjęciami swoich wypieków.Prywatnie zootechnik, żona i mama pięcioletniej Heleny.

Tutoriale, które mogą Ci się przydać

Artykuły, które mogą Ci się przydać

Jak zrobić tort
Jak zrobić tort? Porady dla początkujących
Dlaczego pęka tynk na torcie
Dlaczego pęka tynk na torcie

Przypnij na pinterest

Jaki podkład pod tort

*Niektóre z linków pojawiających się w tym tekście to linki afiliacyjne. Działają one w ten sposób, że Akademia Tortu otrzyma drobną prowizję, jeśli po kliknięciu w taki link dokonacie zakupu. Dzięki takim zakupom wiem, że nasze rekomendacje są dla Was wiarygodne, a cena, jaką zapłacicie oczywiście w ogóle się nie zmieni! Akademia poleca i linkuje wyłącznie te produkty, które są przez nas osobiście sprawdzone i przetestowane.

Dodaj komentarz

Dołącz do nas!

Akademia Tortu logo Round
Abonament już od 58zł/mc

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich tutoriali i poznaj tajniki finezyjnego dekorowania tortów.

Zyskujesz dostęp do prywatnej grupy na Facebooku i wsparcie dotyczące naszych tutoriali.

Jasne i proste zasady. Rezygnujesz kiedy chcesz!

Magda Kubiś

O mnie

Pracuję. Jestem mamą trzech córek. Mam na imię Magda i jeśli chcesz zasmakować słodkiej pasji, chętnie Cię tego nauczę!

Reklama

Zainspiruj się!

CakeRoom.pl

Artykuły

Reklama