Opłatek z jadalnym wydrukiem na tort

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Torty okolicznościowe, te dla dzieci i dla dorosłych – często ozdabiane są figurkami lub ręcznie malowanymi postaciami z bajek i nie tylko. Bądźmy jednak szczerzy – nie wszyscy z nas mają talent do lepienia figurek czy malowania. Czy to z braku talentu, czasu, czy funduszy – fajną alternatywą do ozdobienia tortu może być opłatek z jadalnym wydrukiem. Zdecydowanym atutem dekoracji na tort z opłatka z wydrukiem jest szybkość jej wykonania – wystarczy zamówić wydruk na tort w odpowiednim rozmiarze i dekoracja gotowa! No prawie gotowa… O rodzajach opłatka z wydrukiem na tort i o tym, który do czego wybrać, opowie Wam nasza subskrybentka, Edyta!

Opłatek czy papier cukrowy?

Początkujących, opłatek z wydrukiem na tort może przyprawić o ból głowy. A to dlatego, że słowo „opłatek” w świecie dekoracji tortów używane jest zamiennie i w rzeczywistości może oznaczać zupełnie różne medium (materiał). Papier waflowy, papier jadalny, papier opłatkowy, czy zwyczajnie opłatek – wszystko to odnosi się do jednej i tej samej rzeczy. Jak by tego było mało, jest jeszcze papier cukrowy! Mimo różnych nazw, każdy nadaje się do jadalnych wydruków na tort. Każdy ma swoje wady i zalety i to one głównie zadecydują o tym, który do jakiego projektu najlepiej jest wybrać. 

Od lewej: opłatek 0,27mm, opłatek 0,60mm, opłatek cukrowy (papier cukrowy)

Opłatek z wydrukiem na tort z papieru waflowego

Papier waflowy to bardzo fajne medium, które można wykorzystać do wielu dekoracji tortowych. Papier waflowy najczęściej jest dostępny w dwóch grubościach: 0,27mm lub 0,6mm. Którego użyjecie do nadruku zależeć będzie od Waszego projektu.

Wydruki na papierze waflowym o grubości 0,27 mm lub 0,30 mm

Papier waflowy o grubości 0,27mm jest delikatny, łatwo się poddaje, łatwo się wycina, ale jest prawie przezroczysty. Najczęściej używany jest do kwiatów z papieru waflowego i tekstur. To właśnie na opłatku tej grubości lubię drukować motyle, albo układać go jak „tutu” naokoło tortu.

Wydruki na papierze waflowym o grubości 0,50 mm lub 0,60 mm

Grubszy papier waflowy, 0,50 mm lub 0,60 mm, jest idealny do drukowania ilustracji na torty. Nadruki na tort na tym opłatku są grube, mocne i nie prześwitują. To właśnie na opłatku waflowym grubości 0,5mm drukuję ilustracje na górę tortów. Na nim drukuję również postacie, które później wycinam malutkimi nożyczkami i naklejam na rozwałkowaną masę cukrową.

Największą zaletą wydruku na papierze opłatkowym jest to, że można położyć go na każdy rodzaj tynku – na tory otynkowane śmietaną, kremem maślanym czy ganache. Opłatek z papieru waflowego (szczególnie ten grubszy, 0,50 mm) jest sztywny, kruchy i łatwo się łamie. Często więc do jego zmiękczenia używa się specjalnego żelu do opłatków. Papier waflowy jest  dużo tańszy od papieru cukrowego. O tym jak przechowywać papier waflowy możesz przeczytać TUTAJ.

Opłatek z wydrukiem na tort z papieru cukrowego

Papier cukrowy, opłatek cukrowy, opłatek na masie cukrowej – to znów różne określenia odnoszące się do tego samego materiału. Jest to cienka warstwa masy cukrowej, która sprzedawana jest najczęściej w arkuszach rozmiaru A4 o standardowej grubości. Każdy arkusz papieru cukrowego umieszczony jest na cieniutkiej folii. Na cukrowym papierze jadalnym można wydrukować wszystko!

Opłatek na tort z papieru cukrowego ma wiele zalet – jedną z nich jest jakość wydrukowanej ilustracji. Kolory drukowane na opłatku z masy cukrowej są dużo żywsze i dzięki temu jakość ilustracji jest dużo lepsza, niż ta na opłatku z papieru waflowego. To dzięki temu właśnie wydruk na opłatku z masy cukrowej po prostu ładniej wygląda.

Wydruk na opłatku z masy cukrowej najlepiej wycina się ostrym nożykiem lub skalpelem. Ciekawiej jednak będą się prezentować podklejone dodatkowo cieniutko rozwałkowaną masą cukrową. Tak przygotowane ilustracje można nakleić bezpośrednio na torty otynkowane kremem maślanym, ganache czy obłożone masą cukrową. Nie kładziemy ich natomiast na kremy na basie śmietany, ponieważ ta je rozpuści!

Aby zrobić topper z wydrukiem na papierze cukrowym, trzeba je najpierw nakleić na grubo rozwałkowaną masę cukrową. Sztywne postacie wbijamy w tort za pomocą wykałaczek lub drewnianych patyczków. W przeciwieństwie do opłatka z papieru waflowego, jego dużą zaletą jest giętkość. Wydruki na papierze cukrowym przechowujemy w szczelnie zamkniętym woreczku strunowym. Pozostawiony na powietrzu szybko wyschnie i skruszeje.

Jak położyć opłatek na tort?

Wydruk na papierze opłatkowym można położyć na każdy rodzaj tynku. Wydruki położone na tynk ze śmietany a wydruki położone na tynk maślany czy czekoladowy ganache, po czasie różnić się jednak będą wyglądem. 

Wydruk na opłatku waflowym położony na tynk ze śmietany po czasie nabierze wilgoci i mogą się na nim pojawić nierówne, tłuste plamy. Niektórzy nakładają na wydruk na opłatku waflowym specjalnie do tego przeznaczony żel. Żel ten nadaje wydrukowanej, jadalnej ilustracji, mocnych kolorów i zabezpieczenia go przed zawilgoceniem. Jeżeli jednak nie posiadamy żelu, wtedy wydruk na opłatku waflowym najlepiej jest położyć na tort otynkowany śmietaną, około 2-3h przed podaniem tortu na stół. Zdarzało mi się jednak położyć wydruk na opłatku waflowym na tort w przeddzień wydania go klientowi! Nie było tragedii, na następny dzień ilustracja dzięki wilgoci nabierała wyraźniejszego koloru 😉

Jeżeli chodzi zaś o nakładanie opłatka waflowego na krem maślany to nie trzeba go niczym zabezpieczać, ładnie przylega do kremu. Czasem krawędzie opłatka lubią się odginać do góry, wystarczy je wtedy przytrzymać chwilę lub nałożyć w te miejsca workiem cukierniczym dekoracje z kremu, na przykład rozetki.

Wydruk na papierze cukrowym można nakładać na każdy rodzaj tynku oprócz śmietany. Śmietana rozpuści wydruk na papierze cukrowym!

Wydruk na papierze cukrowym można nakładać na każdy rodzaj tynku oprócz śmietany. Śmietana rozpuści wydruk na papierze cukrowym!

Jeżeli robisz wiele tortów z wydrukami cukrowymi warto jest zainwestować w drukarkę spożywczą. Zerknij na nasz artykuł odnośnie drukarek spożywczych – kliknij TUTAJ.

Jeżeli robisz wiele tortów z wydrukami cukrowymi warto jest zainwestować w drukarkę spożywczą. Zerknij na nasz artykuł odnośnie drukarek spożywczych – kliknij TUTAJ.

O autorze

Taka czorno dziołcha ze Śląska. Na co dzień mama 8-letniej Sandry a po fachu torciara. Robi torty i słodkości od 6 lat, od 3 lat prowadzi pracownię tortów artystycznych, Torty Shine, w Rybniku. Od niedawna również ambasador firmy Dorosiowe Ranty. Swoją tortową przygodę zaczęła od spełniania swoich ciążowych zachcianek. Kocha tynkować i dekorować śmietaną, przez kilka pierwszych lat dekorowała tylko nią. Dopiero pod wpływem koleżanek po fachu zaczęła wprowadzać masę maślaną i dekoracje z masy cukrowej.

Przypnij na pinterest

Dodaj komentarz

Dołącz do Akademii Tortu!

AkademiaTortu-LogoRound.png

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich tutoriali i poznaj tajniki finezyjnego dekorowania tortów.

Zyskujesz dostęp do prywatnej grupy na Facebooku i wsparcie dotyczące naszych tutoriali.

Jasne i proste zasady. Rezygnujesz kiedy chcesz!

Sprawdź nasze subskrypcje i dołącz już dzisiaj!

Magda Kubiś

O mnie

Pracuję. Jestem mamą trzech córek. Mam na imię Magda i jeśli chcesz zasmakować słodkiej pasji, chętnie Cię tego nauczę!

Zajrzyj do sklepu Akademii Tortu

Zainspiruj się!

CakeRoom.pl-Logo-Rnd.png

Co nowego na Blogu

Najnowsze tutoriale