Drukarka spożywcza do jadalnych wydruków

Kiedy już zaczęło nam to tortowanie jakoś wychodzić, zaczynają nam się marzyć różne sprzęty pomocnicze. Jednym z takich „przydasiów„, o których na pewno niejedna z nas marzy, jest drukarka spożywcza.

Drukarka spożywcza może przydać się do wielu projektów i zdecydowanie ułatwia pracę. Głównie używana jest do drukowania jadalnych wydruków na opłatku i papierze cukrowym. Drukarka spożywcza idealnie nadaje się też do kolorowania papieru waflowego.

Drukarka spożywcza – jak wybrać model?

Kiedy jakiś czas temu zdecydowałam się zainwestować w drukarkę spożywczą, znalazłam na internecie wiele sklepów z gadżetami do pieczenia i dekorowania, które również oferowały w sprzedaży całe zestawy do drukowania jadalnych obrazków. W skład takiego zestawu z reguły wchodziła drukarka spożywcza, kilka kartek papieru jadalnego i zestaw kartridży z jadalnym tuszem. Niestety cena takiego „profesjonalnego” zestawu zwalała z nóg.

Okazało się, iż sam model drukarki nie posiadał atestu i nie różnił się niczym od modelu, który można było kupić w sklepie elektronicznym. Wystarczyło więc tylko zaopatrzyć się w jadalne tusze dopasowane do modelu drukarki! Osobiście do drukowania na papierze cukrowym używam drukarki Canon, dokładniej model Pixma iX6820. Różne, nowsze modele tej drukarki, przystosowane do drukowania spożywczego jak i tusze jadalne znajdziecie TUTAJ.

Jak przystosować drukarkę do drukowania spożywczego

Drukarka do wydruków jadalnych – zanim ją kupisz upewnij się, że dostępne są do wybranego przez Ciebie modelu, tusze jadalne. Kiedy zdecydujesz się na kupno drukarki spożywczej, pamiętaj o tym, iż musi być ona przeznaczona tylko i wyłącznie do drukowania tuszami jadalnymi. Z nowej drukarki pozbywamy się więc zwykłych tuszy (nigdy ich nie instalujemy!) a w ich miejsce kupujemy kartridże z tuszem jadalnym. Większość kartridży z tuszami jadalnymi posiada opcję ponownego uzupełnienia. Warto zaopatrzyć się w tusze jadalne w sklepach, które posiadają świadectwa zdrowia na sprzedawane produkty. 

A jak może na takie drukowanie zaopatrywać się Sanepid? O pomoc w tym temacie poprosiłam Anię Pyszczek z HACCP dla Ciebie!

Papier jadalny – jeżeli chodzi o drukowanie to: „papier jadalny”, czyli opłatek waflowy czy opłatek cukrowy (masa cukrowa) jest środkiem spożywczym czyli andrutem/opłatkiem i jest on jadalny.

Barwniki spożywcze – w tym wypadku tusze jadalne, na opakowaniu powinny mieć napisane jaki jest ich skład i co jest ewentualnym alergenem. Dodatkowo, są one w plastikowych tonerach, które pewnie mają znaczek, że są bezpieczne do kontaktu z żywnością (widelec i kieliszek), ewentualnie sprzedawca powinien posiadać certyfikat zdrowia, którego kopię jest w stanie nam dostarczyć przy kupnie produktu. Skoro tusze są dopuszczone do obrotu (produkt nadal jest w sprzedaży, na stronie GIS nie ma nic o wycofaniu takich barwników z obrotu) to znaczy, że produkcja jest pod nadzorem inspekcji sanitarnej i wszystko jest legalnie. Więcej na temat barwników spożywczych przeczytasz na stronie Ani, TUTAJ.

Termin przydatności – możemy teraz pójść dalej jeżeli chodzi o „zapytania” ze strony Sanepidu. Chodzi o sam proces drukowania, czyli jak długi termin przydatności ma taki andrut z barwnikiem? Jeżeli jest on drukowany i od razu klejony na tort to ma tyle ile tort, czyli około 48-72 h od produkcji. I tu większej filozofii czy zapisów w HACCPie nie będzie. Chyba, że ktoś chce takie andruty „produkować” i sprzedawać z gotowymi zdjęciami. Wtedy opakowanie musi mieć etykietę z zaznaczonym składem (w tym alergenami) oraz co ważne, terminem przydatności. Nie do końca możemy „zgapić” termin albo z barwnika albo z andruta. Jeżeli sugerujemy się terminem andruta, to niekoniecznie w połączeniu z barwnikiem będzie on miał taki sam termin jak określił producent. Trzeba więc swój „wyrób” (andrut z naniesionymi barwnikami) wysłać do laboratorium badania żywności na określenie terminu przydatności do spożycia.

Drukarka spożywcza – w teorii każdy plastik, który dotyka oficjalnie jedzenia, musi być przebadany pod kątem migracji monomerów i polimerów do żywności. Jeżeli jednak papier cukrowy, który sprzedawany jest na folii zabezpieczającej, nie dotyka bezpośrednio części drukarki, nie mamy się o co martwić. Bo w praktyce, to folia, na której jest papier jadalny, dotyka plastikowej części drukarki w trakcie drukowania.

Warto zauważyć, iż cukiernie/zakłady cukiernicze też robią torty na zamówienie i zapewne sami drukują jadalne obrazki. Miejmy więc nadzieję, że w razie inspekcji trafi się Wam kompetentna osoba 🙂

Magda Kubiś
Magda Kubiś

O autorze

Założycielka Akademii Tortu i portalu Cake Room. Pieczenia i dekorowania tortów uczyła się sama, teraz z pasją i zaangażowaniem dzieli się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Nie zraża się potknięciami, nieustannie wymyśla nowe rozwiązania, testuje nowe techniki i angażuje się we wszystkie aspekty słodkiego biznesu, od pieczenia, przez odlewy silikonowe, wydruki i stelaże, składanie i dekorowanie, po promowanie i arkana sprzedaży. Całodobowe wsparcie ;-)

Przypnij na pinterest

Drukarka spożywcza do wydruków na tort

*Niektóre z linków pojawiających się w tym tekście to linki afiliacyjne. Działają one w ten sposób, że Akademia Tortu otrzyma drobną prowizję, jeśli po kliknięciu w taki link dokonacie zakupu. Dzięki takim zakupom wiem, że nasze rekomendacje są dla Was wiarygodne, a cena, jaką zapłacicie oczywiście w ogóle się nie zmieni! Akademia poleca i linkuje wyłącznie te produkty, które są przez nas osobiście sprawdzone i przetestowane.

41 odpowiedzi

 1. Dziękuję! Bardzo pomocny artykuł, przymierzam się właśnie do zakupu takiego sprzętu 🙂 kilka kwestii jest dla mnie niejasnych, jeżeli mogę to chciałabym poprosić o wyjaśnienie:
  – skoro tusz jest jadalny (i „do jedzenia” :)) i ma kontakt z głowicą (w której jest plastik) to czy nie powinnam mieć jakiegoś atestu na głowice?
  – papier cukrowy dotyka tez „górą” (stroną bez plastiku) tych wszystkich rolek w drukarce, wiec teoretycznie ma kontakt z plastikiem :/
  – a jak wyglada sprawa z opłatkami waflowymi, z tego co wiem to nie mają one żadnej folii i czy w tym przypadku nie powinnismy ich drukować na takim sprzęcie skoro dotykają bezpośrednio plastiku?

  Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki, mam nadzieję że wkrótce uda mi się ruszyć z tematem! 🙂

   1. Dziękuję Ci za odpowiedź 🙂 orientowałam się trochę w internecie i ze sprzętów atestowanych wyskakują mi drukarki włoskie Modekor, czy miałaś może z nimi styczność? Są trochę droższe, ale może warto zainwestować, bo trochę obawiam się kontroli sanepidu (wiem, że u mnie w regionie ostatnio bardzo szaleją)?

    1. Posiadam drukarkę firmy Canon mg5750 i jestem z niej zadowolona tylko, że drukuję nią dokumenty na normalnych tuszach. Zastanawiam się czy ta drukarka nie nadaje się również do wydruków jadalnych bo bym sobie drugą taką kupiła. Jak Pani myśli? To jest troszkę inny model od Pani drukarki.

     1. Kazda nowa, nieużywana do czego innego, drukarka się nadaje jeżeli możesz kupić do niej tusze jadalne. Zobacz czy są na rynku dostępne tusze jadalne do Twojego modelu drukarki.

   2. Proszę sprawdzić drukarki i ploter MODECORu – atesty o ich pełnej modyfikacji do produkcji spożywczej można znaleźć bez problemu w sieci; I jest to mercedes wśród drukarek, a zwłaszcza ich ploter – przy ok 1.500 wydrukach w ciągu roku (na opłatkach, papierze cukrowym, masie cukrowym czy bezpośrednio na tortach – w przypadku plotera) nie ma lepszego sprzętu; testowałem sprzęt różnych firm, ale MODECOR, jak dla mnie jest bezkonkurencyjny (co prawda drogi w zakupie, ale przy dużym obłożeniu, odwdzięczy się bezproblemową pracą).

   1. Fakt, wychodzą ale…. przy dłuższym użytkowniu w moim przypadku ( ok 75 wydruków na papierze cukrowym) brudza sie rolki drukarki i na wydruku wychodzą nieładne kropeczki wzdłuż papieru co około 5 cm. Więc nie polecam Canona. Wywalenie pienędzy w błoto 🙁

 2. Witam, ostatnio bardzo często się zastanawiam nad zakupem właśnie drukarki do wydruku opłatków na torty i ze znalezieniem oczywiście opłatków oraz tuszy nie ma takiego problemu jak właśnie przy samym sprzęcie drukującym. Tylko jedno mnie nurtuje. Czy zwykła drukarka, oczywiście ze zmienionym tuszami nie połamie mi tych opłatków jak będzie je odbierać z tacy? One są dość kruche i mniej elastyczne niż papier. Pozdrawiam

  1. Nie, nie połamie. Opłatki i papier z masy cukrowej powinny być elastyczne. Papier cukrowy, jeżeli jest przechowywany poprawnie, czyli w szczelnie zamkniętym opakowaniu, nie będzie suchy i się nie połamie. To samo odnosi się do papieru z opłatka. Papier z opłatka jeżeli masz przesuszony to możesz przywrócić go do używalności tak jak pokazujemy tutaj https://akademiatortu.pl/blog/jak-przechowywac-papier-waflowy/

  1. Grafikę można znaleźć na internecie, używając wyszukiwarki Google, lub na Pinterest. Warto zawsze znaleźć grafikę dobrej jakości, duże pliki o dobrej rozdzielczości. Pamiętaj jednak, że wiele grafik objęta jest ochroną praw autorskich…

 3. Witam serdeczne również chcę zakupić taką drukarkę ale jestem na razie początkująca dlategi wiem ,że będę jej używała doś żadko dlatego mojej pytanie w jakim sklepie mi doradzą która drukarka jest dla mnie dobra aby tusze nie zapychały o gdy pytałam w agd to Pan się zdziwił że są drukarki do żywności i nie umiał mi doradzić

 4. Ja właśnie zakupiłem drukarkę canon pixma fs5050. Dostępna bez żadnego problemu, wystarczy poszukać. Właśnie dziś próbowałem. A czy jest jakaś porada aby opłatek się nie bąblił?
  Czy macie jakieś tricki co zrobić z opłatkiem po drukowaniu aby się nie zwijał?

 5. Witam
  Posiadam drukarkę canon pixma od pewnego czasu gdy drukuje grafikę gdzie jest większość czarnego koloru na wydruku pojawiają się czarne paski. Jaka może być przyczyna ? Zaznaczam ze dzieje się tak tylko na papierze cukrowym.

   1. czarne paski to zabrudzone rolki drukarki, niestety nie ma możliwości wyczyszczenia, problem pojawia się przy dużej ilości wydruków, jezeli ktoś ma jakiś sposób z chęcią się dowiem! czyszczenie głowicy nie pomaga…

 6. Jeżeli chcę drukować na wykonanym już wcześniej produkcie spożywczym (pianki), to muszę spełniać wymogi sanepidowskie lokalu i higieny pracy jak cukiernia? Czy muszę robić odbiór lokalu przez sanepid? Produkt oczywiście będzie posiadał wszelkie oznaczenia i daty ważności.

 7. Witam kupiłem żonie w prezencie drukarkę canon ix6850 wraz z tuszami jadalnymi TORT DEKOR . Przy pierwszych próbach okazało się , że gdy chcemy zrobić wydruk zdjęcia w którym jest dużo czerni i szarości powstaje nam na całości zielona poświata . Stąd moje pytanie czy spotkała się już pani albo któraś z osób z takim problemem i pomoże go rozwiązać . Pozdrawiam

 8. Witam. Dziękuję za artykuł jest bardzo pomocny dla początkujących w tym temacie. Mam drukarkę canon pixma ip7250 z tuszami jadalnymi niestety wydruk na papierze waflowym cienkim jest mało intensywny wygląda jak wypłowiały. Czy jest jakiś patent aby kolory były bardziej intensywne. Będę jeszcze próbowała na papierze cukrowym ale boję się że efekt będzie podobny. Może pani cos doradzi 😊

  1. Wydruki na papierze waflowym, szczególnie tym cienkim, z reguły są właśnie takie 🙁 Najlepsze kolory będą na papierze cukrowym lub grubym waflowym. W międzyczasie możesz spróbować zmienić ustawienia na najwyższa jakość a rodzaj papieru na „papier do zdjęć”.

Dodaj komentarz

Dołącz do nas!

Akademia Tortu logo Round
Abonament już od 58zł/mc

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich tutoriali i poznaj tajniki finezyjnego dekorowania tortów.

Zyskujesz dostęp do prywatnej grupy na Facebooku i wsparcie dotyczące naszych tutoriali.

Jasne i proste zasady. Rezygnujesz kiedy chcesz!

Magda Kubiś

O mnie

Pracuję. Jestem mamą trzech córek. Mam na imię Magda i jeśli chcesz zasmakować słodkiej pasji, chętnie Cię tego nauczę!

Zainspiruj się!

CakeRoom.pl

Artykuły

Jak przetwarzać sezonowe owoce

Jak przetwarzać sezonowe owoce

Owoce sezonowe – czyli po prostu dostępne na rynku w sezonie owocowania swojego gatunku, to bezcenny skarb. Truskawki, borówki, maliny, wiśnie, czy porzeczki, pełne smaku,

Więcej »