Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on email

Która masa cukrowa jest najlepsza?

Masa cukrowa to podstawowe medium w dekoracji tortów w stylu angielskim. Służy nie tylko do powlekania tortów, ale też do tworzenia najróżniejszych dekoracji, począwszy od małych elementów dekoracyjnych, na figurkach kończąc.

Dzisiaj na rynku mamy już spory wybór mas cukrowych, oferowanych przez różne firmy i każda z nich ma swoich zagorzałych zwolenników. Są też torciary, które pracują tylko i wyłącznie na masie cukrowej własnej roboty, tak zwanej samoróbce.

Nic więc dziwnego, że każda osoba początkująca chce wiedzieć, która masa cukrowa jest najlepsza. Prawda jest taka, że z masą cukrową jest jak z chłopem – każda musi znaleźć tego jedynego, który będzie jej odpowiadał! 😉

Masa cukrowa do powlekania tortu

Masa cukrowa czyli lukier plastyczny – dobra masa cukrowa do powlekania tortu powinna być lekka w obróbce i elastyczna. Po obłożeniu tortu nie może się na niej robić efekt skóry słonia. Masę cukrową można barwić na różne kolory za pomocą barwników spożywczych lub kupić gotową w odpowiednim kolorze. Dobrą masę cukrową powinniśmy być w stanie cieniutko rozwałkować, aby ładnie obłożyć nią tort. Wiadomo, nikt nie lubi dostać kawałka tortu z centymetrem masy cukrowej dookoła. 

Dodam tutaj, może niektórych to zdziwi, ale osobiście uważam iż masy cukrowej nie powinno się jeść. Uważam, że masę cukrową powinno się traktować jak piękne opakowanie prezentu…

Masa do modelowania figurek

Do modelowania figurek potrzeba masy cukrowej, która utrzyma kształt figurki. Zwykła masa cukrowa do powlekania tortów nie zda tutaj egzaminu. Dzisiaj wiele firm oferuje w sprzedaży specjalne masy cukrowe do modelowania figurek. Masy do modelowania figurek są mniej elastyczne, twardsze od masy do powlekania tortu i, jak przystało na masę do figurek, dużo szybciej wysychają, zachowując nadany im kształt. 

Alternatywnie, kiedy nie masz masy do figurek pod ręką, można użyć masy cukrowej do powlekania tortu, ale trzeba usztywnić ją dodatkiem tylozy (cmc). 

kaczuszka z masy cukrowej
Kaczuszka z masy do modelowania figurek

Czekolada plastyczna

Czekolada plastyczna to mikstura czekolady i syropu kukurydzianego lub glukozowego. Tak jak  w przypadku masy cukrowej, czekoladę plastyczną można zrobić samodzielnie lub kupić gotową. Czekolada plastyczna idealnie nadaje się do modelowania figurek i różnych elementów dekoracyjnych. Podobnie jak masa do modelowania figurek, idealnie utrzymuje nadany jej kształt i strukturę. W przeciwieństwie do masy do figurek, czekoladą plastyczną można również obłożyć tort.

Przygotowanie czekolady plastycznej nie jest zbyt trudne, zerknij jak TUTAJ. O tajnikach pracy z czekoladą plastyczna opowiedziała nam Renata Martyna w jednej z naszych sesji na żywo

Tort obłożony czekoladą plastyczną

Masa do kwiatów cukrowych

Innym rodzajem masy cukrowej jest masa do modelowania kwiatów cukrowych. Która jest najlepsza? Masa cukrowa do modelowania kwiatów powinna być elastyczna, nie rwać się i ,przede wszystkim, dać się cieniutko rozwałkować, aby móc zrobić jak najcieńsze listki i płatki. Powinna również wysychać w miarę szybko po uformowaniu. W krajach EU jest dość spory wybór mas cukrowych do kwiatów, w USA najczęściej używa się do nich gum paste. 

Jak stworzyć piękną różę angielską z masy cukrowej pokazała nam Kasia Koczorowska!

Torty z kwiatami z masy cukrowej
Fot. Kasia Koczorowska - Katarzynka Sztuka Cukrowa

Masa cukrowa - medium uniwersalne

Jak widzicie, masa cukrowa daje bardzo szerokie możliwości zastosowania. Warto nauczyć się jej używać, popróbować różne wersje, poeksperymentować i nie poddawać się za pierwszym, za drugim, ani nawet za trzecim razem. Masa cukrowa da Wam ogromne pole do popisu zarówno w zakresie podstawowego wykończenia, jak i ozdabiania tortów.

Która masa cukrowa jest najlepsza? Znajdźcie swoją ulubioną i się z nią zaprzyjaźnijcie!

Podoba Ci się? Udostępnij Post!

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Akademia Tortu O mnie


O mnie

Pracuję. Jestem mamą trzech córek. Mam na imię Magda i jeśli chcesz zasmakować słodkiej pasji, chętnie Cię tego nauczę!
Dołącz do Akademii Tortu!

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich tutoriali i poznaj tajniki finezyjnego dekorowania tortów.

Zyskujesz dostęp do prywatnej grupy na Facebooku i wsparcie dotyczące naszych tutoriali.

Jasne i proste zasady. Rezygnujesz kiedy chcesz!

Sprawdź nasze subskrypcje i dołącz już dzisiaj!

Zajrzyj do sklepu Akademii Tortu

Logowanie

Dołącz do nas!

Akademia Tortu to miejsce dla wszystkich - dla amatorów, zaawansowanych i totalnie wkręconych w tortowanie! Subskrybując zyskujesz dostęp do wszystkich materiałów!