Szukaj

Tort piękny, od serca, na pewno obroni się smakiem

Dziś temat będzie złożony, bo – jak się mówi – ile głów, tyle opinii, choć tym razem nie o głowy idzie, a bardziej o charakter i wychowanie, a także motywy i motywację. Zaczyna się  tajemniczo, ale za chwilkę wszystko się rozjaśni 😉

Jak dobrze wiecie, grup tortowych jest sporo i w zasadzie każdy początkujący domowy cukiernik** należy do kilku. Są to świetne społeczności, z których naprawdę wiele można się nauczyć, podpatrzeć, zainspirować. W każdej zaś grupie regularnie przewija się taka sama historia – dosłownie można przewidzieć jej przebieg od pierwszej chwili!

Początkująca osoba wrzuca na grupę zdjęcie swojego najnowszego dzieła. Cieszy się, że zdołała wypiek sklecić i ozdobić, jest z siebie dumna, że się nie poddała i w głębi serca ma nadzieję, że placek nadaje się co najmniej na konkurs (kto z nas nie miał takich złudzeń…). 

Tort piekny od serca

Motywy takiego coming outu można z grubsza podzielić na dwa.

Jedna część początkujących rzeczywiście chce się dowiedzieć szczerej prawdy, usłyszeć obiektywną krytykę i wskazówki, które pozwolą im szybciej, łatwiej i skuteczniej dobiec do celu, jakim jest idealnie piękny placek. Taka postawa wynika często z otwartego charakteru, gotowego unieść konfrontację z rzeczywistością, skorzystać z dobrych rad i nawet zignorować pojawiające się (ZAWSZE!) przykre docinki. Ich motywacją jest dalsza nauka, poprawa i dążenie do doskonałości. 

Druga grupa to tropicielki żebrolajków. Wrzucają placek wyłącznie po to, by je chwalono, głaskano i doceniano. Nie przyjmują słów krytyki, ba, nawet się ich nie spodziewają i są szczerze oburzone, jeśli ktoś ośmieli się wytknąć im błędy. Tkwią w przekonaniu o swojej doskonałości, a ich motywacja jest jasna: ubóstwiaj mnie, jestem bezkonkurencyjna!

Niestety, nie zawsze na pierwszy rzut oka widać, jaka idea, jaka motywacja kierowała początkującym cukiernikiem. Czasem ktoś pisze od razu: krytykujcie, pokażcie, pomóżcie, wiem, że jeszcze długa droga przede mną. Wtedy można śmiało pisać własne zdanie. Czasem ktoś wrzuca bohomaz z komentarzem, ach! jaki piękny, cudny, słitaśny tort uczyniłam – wtedy można podejrzewać, że nie życzy sobie przejrzeć na oczy. 

Tort piekny od serca

Druga faza tej powtarzającej się historii to etap dynamiczny 😉 Pojawiają się komentarze. Analityk na początek podzieliłby je na merytoryczne i niemerytoryczne.

Merytoryczne uwagi skupiają się na istotnych cechach dzieła: czy równy i prosty, czy gładki i proporcjonalny, czy estetyczny i wyważony. Tak na ogół do tematu podchodzą profesjonaliści, którzy już niejeden placek wstydu zjedli sami w kuchni nocą, połykając gorzkie łzy. Potrafią wskazać niedociągnięcia sposób jasny i podsunąć możliwe rozwiązanie (np. jakiś link, albo metodę, która pomoże uniknąć błędów przy następnym placku).

Niemerytoryczne uwagi niewiele wnoszą do tematu. Nasze ulubione komentarze „piękny, bo od serca” i „na pewno obroni się smakiem” mówiąc wprost oznaczają, że tort szczypie w oczy, ale nie mam odwagi tego powiedzieć. Takie uwagi nie pomogą w rozwoju, nie zmotywują do dalszej nauki, nie ułatwią dalszej pracy. Twórca bohomazu uzna, że jest już super spoko i osiądzie na laurach, a przecież zakładamy, że każdy z nas chce się jednak doskonalić.

Z reguły pod zdjęciem eskaluje się dyskusja, wchodzi na coraz wyższe obroty i kończy się efektownym wybuchem, po którym następuje obraza wielu majestatów. A najczęściej wynika to z tego, iż z innej strony patrząc, wypowiedzi dzielą się na grzeczne i niegrzeczne.

I tutaj wchodzi nam kwestia wychowania 😉 Naprawdę, uwierzcie mi, KAŻDĄ informację da się przekazać w sposób grzeczny, uprzejmy i wyważony. Nawet krytykę. Tymczasem pod zdjęciem zaczynają się pojawiać podśmiechujki, szydery i docinki. Komentujący dowalają też sobie nawzajem. Merytoryczni niemerytorycznym, że ich uwagi nic nie wnoszą, a w drugą stronę, że uwagi są bezlitosne i niemiłe.

Każdy odczuwa to własnym sercem i wedle własnego charakteru. Najczęściej – jeśli ktoś sam jest niepewny siebie i nieodporny na krytykę, reaguje histerycznie, gdy ktoś wytyka błędy placka i zaczyna bronić twórcy, a potem juz sami wiecie… 😉

Tort piekny od serca
Tort piekny od serca

Podsumowując te psychologiczne wywody: uważam, że jak najbardziej warto wrzucać na grupy swoje placki – nie po to, by nas chwalono, ale po to, by zwyczajnie rozwijać się szybciej! Dzięki szczerej krytyce mamy szansę podciągnąć się sprawniej, bo często sami nie widzielibyśmy tych błędów o wiele dłużej. Wrzucając zaś placek, trzeba być gotowym krytykę przyjąć i spokojnie unieść. Jeśli oczekujemy wyłącznie pochwał – pokażmy zdjęcie naszej babci. Na pewno osiągniemy cel. 

Należy także szczerze krytykować dzieła innych osób – z całą życzliwością i sympatią, aby miały szansę ogarnąć się szybciej. Zwłaszcza, jeśli ktoś wyraźnie o to prosi.

Zawsze i w każdym kierunku – należy bezwzględnie zachować kulturę wypowiedzi! Można i trzeba wypowiadać uwagi prosto i grzecznie, bez niepotrzebnych złośliwości. 

Nie od razu wychodzi ostry kancik, nie każdy biszkopt wyrośnie jak złoto i każdy może zjeść literkę imieniu jubilata!

** uwaga dla słownych purystek: szanuję żeńskie końcówki, ale nie będę pisała, że domowa cukierniczka, ok? 😉

Magda Kubiś
Magda Kubiś

O autorze

Założycielka Akademii Tortu i portalu Cake Room. Pieczenia i dekorowania tortów uczyła się sama, teraz z pasją i zaangażowaniem dzieli się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Nie zraża się potknięciami, nieustannie wymyśla nowe rozwiązania, testuje nowe techniki i angażuje się we wszystkie aspekty słodkiego biznesu, od pieczenia, przez odlewy silikonowe, wydruki i stelaże, składanie i dekorowanie, po promowanie i arkana sprzedaży. Całodobowe wsparcie ;-)

Przypnij na pinterest

Tort piekny od serca

*Niektóre z linków pojawiających się w tym tekście to linki afiliacyjne. Działają one w ten sposób, że Akademia Tortu otrzyma drobną prowizję, jeśli po kliknięciu w taki link dokonacie zakupu. Dzięki takim zakupom wiem, że nasze rekomendacje są dla Was wiarygodne, a cena, jaką zapłacicie oczywiście w ogóle się nie zmieni! Akademia poleca i linkuje wyłącznie te produkty, które są przez nas osobiście sprawdzone i przetestowane.

2 Responses

Dodaj komentarz

Dołącz do nas!

Akademia Tortu logo Round
Abonament już od 58zł/mc

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich tutoriali i poznaj tajniki finezyjnego dekorowania tortów.

Zyskujesz dostęp do prywatnej grupy na Facebooku i wsparcie dotyczące naszych tutoriali.

Jasne i proste zasady. Rezygnujesz kiedy chcesz!

Magda Kubiś

O mnie

Pracuję. Jestem mamą trzech córek. Mam na imię Magda i jeśli chcesz zasmakować słodkiej pasji, chętnie Cię tego nauczę!

Reklama

Zainspiruj się!

CakeRoom.pl

Artykuły

Rodzaje kremów cukierniczych

Rodzaje kremów cukierniczych 

Przewodnik po Najpopularniejszych Kremach Cukierniczych Kremy cukiernicze stanowią istotną część wielu deserów, od prostych wypieków po wyszukane torty. Są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również

Więcej »

Reklama

Zaloguj się

Magdalenki pistacjowe