Kto by pomyślał, że Planta, czy inaczej tłuszcz roślinny (nie mylić z masłem roślinnym!), będzie tak przydatny w dekoracji tortów! Nie mówię tutaj o użyciu jej jako bazy na krem, chociaż do tego tez jest używana. Osobiście nie przepadam za kremami, w których zamiast masła używany jest tłuszcz roślinny. Jak dla mnie walory smakowe takowego kremu pozostawiają wiele do życzenia…
Planta, Crisco, Trex – tłuszcz roślinny w dekoracji tortów
Ale, tłuszcz roślinny w dekoracji tortów ma WIELE innych zastosowań! Oto kilka sposobów na to jak można go wykorzystać!
„Klej” do dekoracji z masy cukrowej
Komu zdarzyło się przykleić ozdoby z masy cukrowej do tortu tylko po to żeby okazało się iż zrobiliśmy to w złym miejscu? Mi, i to nie jeden raz!
Teraz, zamiast wody czy kleju, najczęściej właśnie używam tłuszczu roślinnego do przyczepiania dekoracji z masy cukrowej do tortu czy podstawki pokrytej masą. Dzięki temu, dekoracje można łatwo przemieszczać na torcie bez ryzyka zniszczenia tortu.
Niewidoczne rękawiczki
Nie lubię pracy w rękawiczkach. Mam wrażenie, iż w jakiś sposób ograniczają mi czucie w rękach. Więc kiedy muszę pokolorować masę cukrową, zanim zacznę, swoje ręce smaruję tłuszczem roślinnym. Nie chroni on tak idealnie jak rękawiczki ale zdecydowanie pomaga!
Matryce silikonowe
Kogo szlag trafia kiedy masa cukrowa nie chce „wyjść” z matrycy? Mnie! Zamiast „pudrowania” matryc cukrem pudrem czy mąką kukurydzianą posmaruj je lekko tłuszczem roślinnym! Ja używam do tego małego pędzla, którym jest mi prościej dotrzeć w zakamarki matrycy.
Podstawki pokryte masą cukrową
Zamiast wody czy spirytusu można posmarować podstawkę tłuszczem roślinnym aby masa „przykleiła” się do niej.
Atrapy styropianowe
Zawsze i wyłącznie – do pokrywania atrap styropianowych masą cukrową używam tłuszczu roślinnego. Kiedy potrzeba nam atrapy do innego projektu, łatwo można ją wyczyścić z masy cukrowej i użyć jeszcze raz.
Krem „nawilżający”
Kiedy mamy resztki masy cukrowej, żeby przedłużyć im żywotność, warto je posmarować cienką warstwą tłuszczu roślinnego. Ochroni to masę przed wyschnięciem. Zawsze smaruję pozostałą masę cukrową, owijam w folie spożywczą, tak przygotowaną wsadzam jeszcze do worka foliowego i przechowuję. Dokładniej na ten temat w naszym tutorialu p.t. Jak przechowywać masę cukrową.
Modelowanie figurek
Masz ciepłe ręce? Musisz się spieszyć modelując figurki żeby nie zaczęły pękać? Posmaruj ręce tłuszczem roślinnym – działa on jak krem nawilżający.
Jak przykleić masę cukrową do ganache?
Kiedy mamy tort otynkowany ganache, zamiast użycia wody przed pokryciem tortu masą cukrową, posmaruj ganache leciutką warstwą tłuszczu roślinnego. Masa przyklei się do ganach’owego tynku równie dobrze z tą jednak różnicą, iż w razie potrzeby, będzie nam dużo prościej zdjąć masę cukrową z tortu. Nie pytajcie skąd to wiem…
Malowanie tortu na sucho
Torty o metalicznym połysku są bardzo modne. Jak uzyskać taki efekt kiedy nie mamy aerografu? Jednym ze sposobów jest dry dusting – czyli malowanie na sucho. Polega ono na tym, że smarujemy tort pokryty już masą cukrową, leciutką warstwą tłuszczu roślinnego. Leciutką znaczy minimalną, znikomą, i ani milimetra grubszą bo nie wyjdzie! Po tak przygotowanym torcie rozprowadzamy kolor w proszku pędzlem aby uzyskać pożądany efekt.
ABC czyli American Butter Cream
To krem na bazie masła, tłuszczu roślinnego, z cukrem pudrem i dodatkiem mleka. Walory smakowe według mnie są marne, chociaż w niektórych rejonach USA, jak też w krajach tropikalnych gdzie temperatury latem są powyżej 35C, używany jest jako podstawowy krem do tortów. Często jest też używany do tynkowania tortów ślubnych, kiedy to pożądany odcień ma być biały a nie żółty. Idealnie też nadaje się do dekorowania – ponieważ w temperaturze pokojowej raczej wysycha niż robi się miękki. Następnym razem, kiedy będzie trzeba zrobić trawę czy sierść z kremu polecam użyć właśnie tego kremu.
Metoda z papierem woskowanym
Kiedy mamy dekoracje z masy cukrowej, które deformują się nam zanim zdążymy je przenieść na tort, warto zastosować metodę z użyciem papieru do pieczenia (papier woskowany) – the wax paper transfer. Jak to zrobić: wycinamy dekoracje z masy cukrowej, kiedy leżą na stole smarujemy lekko tłuszczem roślinnym, do tego przykładamy papier woskowany – dekoracje „przykleją się” do papieru i łatwo będzie je nam przenieść na tort. Dokładnie jak to zrobić zobaczycie w tutorialu p.t. Jak przenieść wzór na tort z pomocą papieru do pieczenia.
Smarowidło do blach
W babcinych czasach posypywało się, wcześniej wysmarowaną masłem blachę do pieczenia ciasta, bułką tartą. Dzisiaj można kupić w sklepie rożnego rodzaju ekstrawaganckie mikstury w aerozolu – od wypsikanych nimi blach ciasto odchodzi bez problemu i nic się z tortu nie sypie (jak np. bułka tarta). Opcją zdecydowanie bardziej ekonomiczną jest przygotowanie sobie smarowidła do blach na bazie tłuszczu roślinnego. Smarowidło takie to tłuszcz roślinny, olej i mąka – wszystkie w proporcjach 1:1:1. Wszystko razem miksujemy w mikserze lub blenderze. Miksturę tę można przechowywać w szafce, nie musi stać w lodówce, a ciasto od wysmarowanej nią blachy odchodzi idealnie.
Znasz inne sposoby zastosowania tłuszczu roślinnego w dekoracji ciast? Podziel się z nami w komentarzach poniżej…