Problemy z tynkiem

Myślę, że przynajmniej raz każda z nas miała problemy z idealnym wygładzeniem tynku na torcie. Małe dziurki w tynku na torcie, na który będzie nakładana masa cukrowa nie stanowią większego problemu. Jednak niewygładzony idealnie tort, którego tynk jest efektem końcowym, nie prezentuje się zbyt profesjonalnie…

Osobiście tynkuję torty tylko i wyłącznie kremem maślanym lub czekoladowym ganache. Więcej, o tym dlaczego uważam te dwie opcje za najlepsze, możesz przeczytać tutaj:

Przyczyny pojawiania się dziur w tynku
Powietrze w kremie

Główną przyczyną pojawiania się dziur w tynku w trakcie wygładzania są bąble powietrza w kremie. Te właśnie bąble z powietrzem pękają w trakcie gładzenia tworząc w nim dziury. 

Powietrze dostaje się do kremu w trakcie jego ubijania.

Kliknij poniżej i zobacz jak ja robię krem szwajcarski na bezie. Zauważ, że ubijam białka  i masło rózgą tylko do momentu kiedy masa stężeje. Po czym zmieniam przystawkę na mieszadło i dalej, przez 15-20 minut, wyrabiam masę na najmniejszych obrotach miksera. Krem wychodzi wtedy miękki i delikatny a dzięki długiemu i powolnemu mieszaniu pozbywam się bąbli powietrza.

Jeżeli ubijasz krem robotem ręcznym, spróbuj gotowy krem delikatnie i powoli wymieszać łyżką. Mieszając rozcieraj powoli krem o brzeg miski aby rozbić pęcherzyki z powietrzem. 

Zbyt gęsty krem

Inną przyczyną może być też za gęsty krem. Jeżeli masz problemy z rozsmarowaniem nałożonego na tort kremu, nie jesteś w stanie lekko przesuwać po nim skrobakiem to znak, że krem jest za gęsty.

 Jak nakładać tynk
  • Najpierw nałóż na tort cienką warstwę tynku, włóż tort do lodówki i poczekaj 10-15 minut aż lekko stwardnieje. Następnie ponownie nałóż warstwę kremu maślanego i jeszcze raz wygładź tort.
  • Jeżeli dziury dalej się pojawiają, podgrzej skrobak w gorącej wodzie i ciepłym ponownie wygładź tort.
  • Jeżeli nic nie pomaga, można spróbować zdjąć tynk, pozbyć się powietrza w kremie tak jak pisałam o tym wyżej, i ponownie otynkować tort.

Do tynkowania tortów używam specjanych dysków. Gwarantują one idelanie równe sciany tortu. 

One Comment

  1. Ja mam taki sposób: tynkujac ganache robię pierwszą warstwę antyokruszkowa, drugą właściwą warstwę nakładam już grubszą a w razie jakichś niedociągnięć przekładam troszeczkę ganache do garnka i dosłownie na 7 sekund a piec. Potem mieszam żeby konsystencja była gładka i taką bardzo luźną masą , bardzo cienką warstwą wykańczam…. Po o dojściu do wprawy uzyskuję efekt mylony z masą cukrową – idealnie gladki

Dodaj komentarz