Problemy z tynkiem

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Myślę, że przynajmniej raz każda z nas miała problemy z tynkiem i jego idealnym wygładzeniem na torcie. Małe dziurki w tynku, na który będzie nakładana masa cukrowa, nie stanowią większego problemu. Jednak niewygładzony idealnie tort, którego tynk jest efektem końcowym, nie prezentuje się zbyt profesjonalnie.

Osobiście do tynkowania tortów wykorzystuję wyłącznie kremy maślane lub czekoladowy ganache. Więcej o tym, dlaczego uważam te dwie opcje za najlepsze, możesz przeczytać TUTAJ.

Dziury w kremie

Główną przyczyną pojawiania się dziur w tynku w trakcie wygładzania są bąble powietrza w kremie. Te właśnie bąble z powietrzem pękają w trakcie gładzenia, tworząc w nim dziury. 

Powietrze dostaje się do kremu w trakcie jego ubijania. Kiedy przygotowuję krem maślany na bezie szwajcarskiej, ubijam białka i masło rózgą tylko do momentu, kiedy masa stężeje. Po czym zmieniam przystawkę na mieszadło i dalej, przez 15-20 minut, wyrabiam masę na najmniejszych obrotach miksera. Krem do tynkowania wychodzi wtedy miękki i delikatny, a dzięki długiemu i powolnemu mieszaniu pozbywam się bąbli powietrza.

Jeżeli ubijasz krem robotem ręcznym, spróbuj gotowy krem delikatnie i powoli wymieszać łyżką. Mieszając, rozcieraj powoli krem o brzeg miski, aby rozbić pęcherzyki z powietrzem. 

Zbyt gęsty krem do tynkowania tortu

Inną przyczyną może być też za gęsty krem. Jeżeli masz problemy z rozsmarowaniem nałożonego na tort kremu i nie jesteś w stanie lekko przesuwać po nim skrobakiem to znak, że krem jest za gęsty.

Jak nakładać tynk

  • Najpierw nałóż na tort cienką warstwę tynku, po czym włóż tort do lodówki i poczekaj 10-15 minut, aż lekko stwardnieje. Następnie ponownie nałóż warstwę kremu maślanego i jeszcze raz wygładź tort.
  • Jeżeli dziury dalej się pojawiają, podgrzej skrobak w gorącej wodzie i ciepłym ponownie wygładź tort.
  • Jeżeli nic nie pomaga, można spróbować zdjąć tynk, pozbyć się powietrza w kremie tak, jak pisałam o tym wyżej i ponownie otynkować tort.

Do nakładania kremu na boki tortu używam specjalnych dysków do tynkowania tortów. Gwarantują one idealnie równe ściany tortu. 

Jeszcze innym problemem może być tynk, który po nocy w lodówce popękał. Dlaczego tak się dzieje opisaliśmy w naszym wpisie p.t: „Dlaczego na torcie pęka tynk”.

Z jakimi jeszcze problemami z tynkiem się spotykacie? Dajcie znać w komentarzu!

O autorze

Założycielka Akademii Tortu i portalu CakeRoom. Pieczenia i dekorowania tortów uczyła się sama, teraz z pasją i zaangażowaniem dzieli się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Nie zraża się potknięciami, nieustannie wymyśla nowe rozwiązania, testuje nowe techniki i angażuje się we wszystkie aspekty słodkiego biznesu, od pieczenia, przez odlewy silikonowe, wydruki i stelaże, składanie i dekorowanie, po promowanie i arkana sprzedaży. Całodobowe wsparcie ;-)

Tutoriale, które mogą Ci się przydać

Artykuły, które mogą Ci się przydać

Przypnij na pinterest

Dodaj komentarz

Dołącz do Akademii Tortu!

AkademiaTortu-LogoRound.png

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich tutoriali i poznaj tajniki finezyjnego dekorowania tortów.

Zyskujesz dostęp do prywatnej grupy na Facebooku i wsparcie dotyczące naszych tutoriali.

Jasne i proste zasady. Rezygnujesz kiedy chcesz!

Sprawdź nasze subskrypcje i dołącz już dzisiaj!

Magda Kubiś

O mnie

Pracuję. Jestem mamą trzech córek. Mam na imię Magda i jeśli chcesz zasmakować słodkiej pasji, chętnie Cię tego nauczę!

Zajrzyj do sklepu Akademii Tortu

Zainspiruj się!

CakeRoom.pl-Logo-Rnd.png

Co nowego na Blogu

Najnowsze tutoriale