Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on email

Tort a liczba porcji

Torty okrągłe

Torty kwadratowe

Czasami trudno oszacować jakiej wielkości potrzeba tortu na konkretną liczbę porcji. Co zrobić, żeby nie zabrakło dla żadnego gościa? Przecież zawsze zależy nam na tym, żeby bez względu na okoliczność, wszyscy byli zadowoleni. Nie ma jednak idealnych rozpisek. Tak na prawdę każdy powinien zrobić swoją rozpiskę i jej się trzymać.

Dla początkujących przygotowałam zestawienia w postaci wykresów, które pomogą Ci ocenić jak dużego tortu potrzebujesz na konkretną liczbę porcji.  Pamiętaj jednak, że poniższe wykresy są tylko wskazówką!

A jak już ustalisz liczbę porcji jaka będzie Ci potrzebna, zajrzyj na naszego Bloga a znajdziesz tam artykuł, w którym podpowiemy Ci jak rozplanować pracę nad tortem!

Jak obliczyć ilość porcji tortu

Dlaczego warto zrobić swoją rozpiskę na ilość porcji tortu? Bardzo fajnie wytłumaczyła nam to Agnieszka Obłoza: ” inaczej kroi się tort wysoki na 12cm a inaczej ten na 16cm. Inaczej pokroisz tort z przełożeniami ze śmietany a inaczej z przełożeniami z kremów na budyniu czy maśle, a jeszcze inaczej na musach.
Inną też mamy politykę “firmy” – jedne wolą dać Klientowi się najeść a inne wolą na nim zarobić jak najwięcej, więc u jednej kawałek będzie miał 3cm (z obwodu) a u drugiej będzie miał 1cm.
Ja sama mam trzy rozpiski:

  • na torty z delikatnym przełożeniem (musy, śmietany)
  • na torty z klasycznym przełożeniem (budynie, maślane, ciężkie torty)
  • na torty weselne

Jeżeli wydaje Ci się, że jednak porcje tortu mogą być małe, lub za duże, wystarczy prosta matematyka aby obliczyć ich rozmiar i dopasować do swoich wymogów.

  1. Średnicę tortu ∅ pomnożyć przez π czyli 3,14159…
  2. Wynik podzielić przez rozmiar porcji jaką chcecie uzyskać, na przykład 3, jeżeli zewnętrzna część kawałka ma mieć 3cm.

Dla przykładu: tort średnicy 20cm ma obwód ~62.8cm. Zakładając, że chcemy aby każda porcja była wielkości 3cm, możemy wyliczyć, że z tortu o średnicy 20cm powinniśmy wykroić ~21 porcji.

Dzięki temu obliczeniu, będziecie wiedzieć dokładnie ile kawałków z danej średnicy Wam wyjdzie.

Przydatne uwagi

Rozpiska z Akademii jest zrobiona chyba najlepiej z tych wszystkich dostępnych w necie i jest fajną wskazówką i na początek wystarczy, ale trzymanie się jej kurczowo to nie jest dobra opcja.

Pamiętać należy, iż duże znaczenie przy doborze rozmiaru porcji, ma również wysokość tortu – więcej porcji wykroimy z wyższego tortu niż z niskiego. Porcje krojone z wysokich tortów, >14cm wysokości, mogą być węższe niż te krojone z niskich tortów. Warto o tym wspomnieć klientowi, jeżeli ma wątpliwości co do rozmiaru porcji.

Zobacz jak obliczyć ilość porcji w torcie antygrawitacyjnym lub 3D

Podoba Ci się? Udostępnij Post!

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

10 odpowiedzi

  1. Fajnie jak by była jeszcze rozpiska jakiej wielkości te kwałki mają być żeby wykroić tyle porcji. Tj jak z fi 30 wykroić 56 porcji. Jakiej wielkosci koło.należy wykroić i ile ma mieć poszczególny kawałek

    1. Dla subskrybentów Akademii dostępna są diagramy, które pokazują dokładnie jak pokroić każdy rozmiar. Moza je również wydrukować i dać klientowi przy odbiorze tortu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Akademia Tortu O mnie


O mnie

Pracuję. Jestem mamą trzech córek. Mam na imię Magda i jeśli chcesz zasmakować słodkiej pasji, chętnie Cię tego nauczę!
Dołącz do Akademii Tortu!

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich tutoriali i poznaj tajniki finezyjnego dekorowania tortów.

Zyskujesz dostęp do prywatnej grupy na Facebooku i wsparcie dotyczące naszych tutoriali.

Jasne i proste zasady. Rezygnujesz kiedy chcesz!

Sprawdź nasze subskrypcje i dołącz już dzisiaj!

Zajrzyj do sklepu Akademii Tortu

Tort
Ilość porcji

Dołącz do nas!

Akademia Tortu to miejsce dla wszystkich - dla amatorów, zaawansowanych i totalnie wkręconych w tortowanie! Subskrybując zyskujesz dostęp do wszystkich materiałów!