Szukaj

Jak zaprojektować tort ślubny

Sezon ślubny trwa oczywiście cały rok, ale jednak w ciepłych miesiącach, od maja do września, przypada jego kulminacja. Co roku w naszych pracowniach przewijają się torty weselne, trochę nadążając za modą, trochę jednak trzymając się klasyki i swojego ślubnego stylu. Zawsze królująca i ponadczasowa biel, kwiaty, trochę puszystej dekoracji i już. Tort ślubny w wersji podstawowej gotowy. 

Wiadomo jednak, że temat jest niewyczerpany! Jedni klienci dokładnie wiedzą, czego chcą, inni wahają się i kapryszą. Ci zostawiają wolną rękę, tamci mają rozrysowany każdy szczegół. Każda para ma swój styl i gust, a jest to najważniejszy i najbardziej wyczekiwany dzień w ich życiu. No, przede wszystkim dla panny młodej, która chce, by wszystko było jak w bajce.

Jak więc wybrnąć w tym gąszczu oczekiwań, marzeń, wahań i niezdecydowania? Zapytaliśmy nasze nieocenione ekspertki! Czym one kierują się projektując tort ślubny? Czy klienci patrzą im na ręce i jakie trendy rysują się w tym sezonie. Jak zabrać się za tort na wesele, aby był wilk syty i owca cała?

Beata Mielcarek
W projektowaniu tortów ślubnych kieruję się najczęściej wizją panny młodej i swoimi możliwościami technicznymi. Oczywiście biorę też pod uwagę aktualne trendy w dekoracji i kombinacje smakowe - tutaj niezmiernie ważna jest także pora roku. Nie zapominam o miejscu, gdzie odbywa się ślub i biorę też pod uwagę dekorację sali, stołów, bukiet i ubiór panny młodej. Często inspiruję się osobistymi, ważnymi dla pary młodej symbolami. Klienci nie zawsze narzucają mi swoje pomysły, ja też do niczego ich nie zmuszam. Raczej staramy się wypracować wspólną wizję, a kiedy widzę, że protest jest kiepski, nakierowuję parę młodą na jakieś inne rozwiązania. W trendach ślubnych w mojej pracowni wciąż niepodzielnie panują klasyki w bieli, z kwiatami. Ja zaś najbardziej lubię wspominać tort ślubny z żabą i cukrowymi borówkami oraz projekt w japońskim klimacie, ręcznie malowany i z dużą ilością ręcznie robionych detali. Przy tych projektach miałam całkowicie wolną rękę i najważniejszą misją było, aby wyglądały perfekcyjnie na miarę moich możliwości.
The Cake Designer
Ewa Drzewicka- Łyżwa
Projektując tort ślubny konsultuję się przede wszystkim z młodymi. Staram się dowiedzieć, co lubią, co ich inspiruje i porusza. Często motywem bywa sukienka, w niej zamknięte są upodobania młodej, tak jak i w ślubnym bukiecie. Pytam też o styl zaproszeń czy wystrój sali. To dosyć typowy wywiad ale zawsze staram się umieścić na torcie nutę indywidualizmu.Zawsze pytam młoda parę o ich wizję i staram się dobierać projekty indywidualnie do ich potrzeb. Jeśli jednak nie ma sprecyzowanych oczekiwań, staramy się wybierać coś neutralnego. Oczywiście jeśli projekt młodej pary nie trzyma się zupełnie - staram się go wygładzać, aby całość była idealna.Nie trzymam się ściśle wiodących trendów, ale mogę zaobserwować, że od długiego czasu przeważa klasyka i minimalizm. Panny młode stawiają na proste białe torty z subtelnym dodatkiem. Zwykle są nimi ostatnio suszki, pampasy bądź kwiaty polne. Bardzo gorącym słowem w trendach ślubnych jest "boho" i tutaj możemy szaleć, bo ten styl pomieści naprawdę wiele opcji - od ascetycznej bieli z jedną trawką, po fakturowany tort w beżach, koronkach i dużą ilością zieleni.Mam szczęście do klientów i zwykle bardzo podobają mi się nasze projekty. Mój ulubiony tort nie był akurat ślubny, ale zdecydowanie w podobnym stylu. Został przygotowywany na Galę Motylkową Joasi Ochniak na konkursie Wielkopolskiego Kucharza Roku 2019. Tort 9 piętrowy z dużą ilością kwiatów, który przy akompaniamencie piosenki Johna Bon Jovi oraz ogromu świateł sfrunął z sufitu na specjalnej platformie. To była niezapomniana choć pełna strachu i przejęcia chwila!
Jula Smakula
Ewa Wajs
Na sezon weselny zawsze czekam z niecierpliwością, ponieważ obok słodkich stołów to właśnie torty weselne są dla mnie wyzwaniem i często możliwością artystycznego wyrazu. Co prawda w dekoracjach stawiam na prostotę i minimalizm, ale również wtedy można osiągnąć efekt wow. A tort ślubny, który jest oczekiwanym przez wszystkich „gwoździem” programu powinien jednak wywołać zachwyt.To czym w pierwszej kolejności kieruję się przy projekcie, to preferencje państwa młodych oraz ogólny styl, klimat i kolorystyka przyjęcia. Tu nie ma gotowych rozwiązań - uważam, że każdy tort ślubny powinien nieść ze sobą nutkę indywidualności - można to uzyskać albo ciekawą kolorystyką, albo dodaniem personalizowanego toppera lub napisu, albo przez dodanie figurek. Generalnie podobnie jak przy tortach okolicznościowych ogranicza nas tylko wyobraźnia. Osobiście najbardziej lubię dwie sytuacje - kiedy państwo młodzi dają mi totalnie wolną rękę w dekoracji oraz kiedy wizja tortu jest ściśle sprecyzowana, opisana i przemyślana przez nich samych. To takie projekty najczęściej posiadają bardzo spersonalizowany wygląd i konkretny styl.Wciąż pamiętam tort ślubny z betonową strukturą i ręcznie malowanymi postaciami młodych, którzy poznali się na budownictwie i ten motyw betonu przewijał się przez całe wesele. Wykonywałam także tort z czaszkami, czerwonymi różami, dripem w kolorze czerwieni i napisem „Till Death Do Us Part”. Mam w swojej galerii tort ślubny z ulubionymi zwierzętami i górskim motywem, czy też czarny tort dekorowany białymi piwoniami.  Myślę, że jakkolwiek co roku pojawiają się trendy w dekoracjach tortów to i tak finalnie wygląd tortu podyktowany jest tym co „gra w duszy” parze młodej. 
Mielone Migdały
Kasia Koczorowska
Moją pasją są kwiaty - robię kwiaty cukrowe, z papieru opłatkowego, czekolady plastycznej, wielkie kwiaty z krepy i kwiaty z zimnej porcelany, więc również w temacie tortów ślubnych skupiam się na dekoracji tortów kwiatami.Kwiaty dobieram do klimatu wesela. Tort weselny - jego smaki, kolory, czy ma być w kremie czy masie cukrowej - to zawsze wybór pary młodej. Kwiaty podkreślają jego wyjątkowość i nadają konkretnego stylu. Na przykład torty rustykalne to przede wszystkim liście, kwiaty polne i wianki z kwiatów. Nowoczesny tort ślubny - bardzo duże kwiaty, wyraźne kolory, kwiaty fantazyjne. Torty klasyczne - róże i piwonie, kompozycje z kwiatów mieszanych. Często kwiaty na torcie inspirowane są bukietem ślubnym panny młodej.Na kompozycję kwiatów na torcie wpływa to, jak tort jest podawany. Jeżeli tort wjeżdża na środek sali i jest widoczny z każdej strony, dekoracje powinny znajdować się dookoła tortu, jeśli tort będzie stał pod ścianą sali - kwiaty mogą być tylko z jednej strony. Dekoracje kwiatowe dookoła tortu, między piętrami lub pod tortem, to wyjątkowo eleganckie i bogate dekoracje, ale potrzeba na nie bardzo dużo kwiatów.Sposobem ułożeniem kwiatów i ich doborem można też polepszyć propozycje całego tortu - na przykład wysmuklić go!
Katarzynka Sztuka Cukrowa
Marlena Doroś
Planując ślubne torty kieruję się przede wszystkim swoim gustem. Każdemu z nas podoba się co innego i zawsze staram się, aby projektowany tort podobał się nie tylko młodym, ale także mi. Drugi faktor, bardzo ważny, to budżet klienta. Jedni bez względu na koszty chcą zaspokoić swoją - i moją - wyobraźnię, a inni chcą najtaniej jak się da. Wiadomo, że takie projekty będą się skrajnie różnić od siebie. W większości przypadków panny młode przychodzą do mnie ze zdjęciem inspiracji i na ogół sztywno się tego trzymają. Jeśli mogę coś zmodyfikować, wykonać na wzór, to w porządku. A jeśli nie, to zaczynamy rozmawiać. Często pary nie zdają sobie sprawy z technicznych szczegółów, na przykład, że na ich zdjęciu tort ma masę twardych cekinów, albo jest cały w masie cukrowej, którą na starcie odrzucili. Wtedy wspólnie szukamy złotego środka. Są oczywiście klienci, którzy zamawiają tort ślubny dwa lata wcześniej i konkretnie wiedzą, czego chcą, ale są i tacy, którzy zamawiają na dwa tygodnie przed weselem i mówią: niech pani robi co chce, na pewno będzie pięknie.Moi klienci rzadko kierują się trendami czy modą. Klient z małym budżetem nie patrzy na żadne trendy. Klient „bez masy cukrowej” zwykle wybiera tort Naked czy Semi Naked. A klient z konkretnym projektem też rzadko idzie w parze z modą, raczej kieruje się swoim gustem. Niekiedy ten tort oczywiście nie ma nic wspólnego z moim gustem, ale wychodzę z założenia, że to ich święto, ich dzień i nie dyskutuję z ich pragnieniami.W ostatnich latach klienci zamawiają najcześciej naked, semi naked i klasyczne w kremie z delikatnym upięciem kwiatów. Ostatnio często robimy monoporcje ustawione na stelarzu plus nieduży torcik główny.Wiele mam w pamięci ciekawych, ulubionych projektów, jednak muszę przyznać, że najlepiej pamietam te, które spędzają sen z powiek, trudne w wykonaniu i stresujące. Na przykład takie, które wymagają użycia nieznanych technik, malowane, bogate. Zresztą przez krótki czas mam swój ulubiony ślubny tort, bo niebawem staję przed nowym wyzwaniem i tworzę kolejnego ulubieńca na następne pare dni.
Bajkowe Torty w Elblągu
Sylwia Sobiegraj
Bardzo często w projektowaniu tortów ślubnych kieruję się zainteresowaniami pary młodej, ich indywidualnym stylem, albo zaproszeniami. Zaproszenia, wystrój sali, suknia ślubna - to bardzo dobre wskazówki dla cukiernika. Mam szczęście do młodych wymagających i barwnych. Zazwyczaj trafiają do mnie pary, które poszukują tortów bardziej odjechanych. Zdarzyło mi się wykonać tort ślubny dla magika, czy pary szamanów, gdzie istotny był kolor, energia i ich symbole. Podsumowując: gdy projektuję tort ślubny kieruję się zainteresowaniami, gustem i stylem młodej pary. Klienci bardzo często wychodzą z mojej pracowni z zupełnie innym projektem, niż mieli wyobrażenie. Oczywiście niczego im nie narzucam, ale sugeruję dobre rozwiązania i zwykle są na nie otwarci. Jeśli nie mają sprecyzowanych wymagań, dopasowuję tort do całości wyglądu sali, czy dekoracji. Klienci czasem pytają mnie o bieżące trendy, ale ja sama wcale nie kieruję się obowiązującymi trendami i nie żałuję tego. Trendy i gusty zmieniają się szybko, a ja raczej stawiam na własny styl. W mojej pracowni także raczej przeważają ciekawe, często kolorowe i nietypowe projekty, rzadziej taka ślubna klasyka. Oczywiście mam kilka ulubionych projektów. Na pewno ciekawym projektem był tort dla pary, w której pan młody był magikiem a panna młoda muzykiem. Bardzo ciekawa i przesympatyczna para, zatem takie było też ich wesele. Miałam okazję przywieźć im tort na czas krojenia i zostałam zaproszona na część artystyczną, czyli magiczne występy przyjaciół Pana młodego - również magików. Kolejny ciekawy projekt wykonywałam dla pary szamanów. Przyznam, że poświęciłam dużo czasu i energii na zaprojektowanie go i ubranie wszystkiego w całość. Był tez tort dla fanów Harrego Pottera, jak i ręcznie malowany Tajemniczy Ogród.
The Cake Designer
Renata Martyna
Planując tort ślubny zaczynam zawsze od szczegółowego wywiadu z para młodą. Dopytuję o wystrój sali, temat przewodni wesela, planowane kolory i tak dalej. Tort powinien wpasować się idealnie w całość imprezy.Co do konkretnych inspiracji, to zazwyczaj klienci podsyłają swoje wymarzone wzory tortów i je w jakiś sposób razem modyfikujemy, bądź zostajemy przy wybranym wzorze. Czasami widzę że pary są niezdecydowane i wtedy podsyłam im własne pomysły i inspiracje.W moich rejonach największą popularnością cieszą się od dłuższego czasu torty w stylu leśnym. Z tego względu zazwyczaj wykonuję torty Naked bądź Semi Naked. Czasami zdarzają się torty w zamszu, ze złotem topperem i kwiatami.
Rene Cakes
Żaneta Wasilewska
Projektując tort ślubny przede wszystkim robię krótki wywiad z parą młodą i próbuję ustalić, jakie mają oczekiwania. Warto aby tort wyglądem pasował do stylu dekoracji ślubnych. Tak naprawdę kieruję się wszystkim, począwszy od zaproszenia ślubnego, przechodząc przez kolorystykę dekoracji sali, a kończąc na rodzaju i kolorach kwiatów w bukiecie. Przy wzięciu pod uwagę tych elementów, mamy wiele możliwości i inspiracji przy projektowaniu tortu ślubnego.Na konsultacje ślubne praktycznie każda para przychodzi ze zdjęciem tortu lub swoim pomysłem w głowie. W końcu to jedno z ważniejszych wydarzeń w ich życiu. Niemniej jednak po to robimy te konsultacje, by móc wspólnie ustalić końcowy efekt tortu i zaprezentować klientom naszą wizję. Wiele par jest otwartych na propozycje i ma zaufanie do nas. Ja mam to szczęście, że trafiam na wspaniałych ludzi, którzy pozwalają mi przemycić troszkę swojej wizji w ich realizację i wypracować wspólny efekt końcowy.Najczęściej wybierane torty ślubne są w kształcie koła, które mają kilka pięter wysokości, chociaż powoli się to zmienia. Ostatnio bardzo popularne stają się torty ślubne, które składają się z malutkich monoporcji lub babeczek.Często wybierany jest styl glamour, w którym liczy się elegancja. Biel z elementami złota i różne metaliczne dodatki to ich charakterystyczna cecha. Kolejnym często wybieranym stylem jest styl rustykalny. Idealnie tutaj sprawdzają się torty typu tort Naked lub Semi Naked. Torty rustykalne zazwyczaj są proste i kolorystycznie nawiązują do barw ziemi. Na koniec dodam, że kwiatowe dekoracje od wielu sezonów cieszą się najwieksza popularnością wśród par.Każdy z wykonywanych przeze mnie tortów jest inny i w każdym z nich mogę znaleźć coś ciekawego. Najbardziej jednak uwielbiam wykonywać torty proste, w których nie ma zbytniego przepychu. Torty z elementami marmuru i złota to chyba te najbliższe memu sercu.
Cakes by Jeanette
Magda Kubiś
Magda Kubiś

O autorze

Założycielka Akademii Tortu i portalu Cake Room. Pieczenia i dekorowania tortów uczyła się sama, teraz z pasją i zaangażowaniem dzieli się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Nie zraża się potknięciami, nieustannie wymyśla nowe rozwiązania, testuje nowe techniki i angażuje się we wszystkie aspekty słodkiego biznesu, od pieczenia, przez odlewy silikonowe, wydruki i stelaże, składanie i dekorowanie, po promowanie i arkana sprzedaży. Całodobowe wsparcie ;-)

Przydatne uwagi

Piękny tort, efekt wow na przyjęciu, dobre słowo klienta i budująca się fajna marka to powszechne marzenie w naszym gronie. Chcemy dobrze piec, pysznie komponować, pięknie ozdabiać i cieszyć się zasłużoną sławą. A także mieć własny styl. Ten sznyt, który charakteryzuje nasze dzieła, niezależnie od tematyki.

W serii sesji online nasze ekspertki branży opowiedziały nam o tym, jak podchodzą do projektów tortowych – gdzie i jak szukają inspiracji, między innymi na torty ślubne! Tą serię tutoriali znajdziesz TUTAJ.

Dalej szukasz pomysłu na tort ślubny? Dalej nie wiesz jaki tort zrobić? Zerknij do galerii Akademii Tortu jak i galerii prac naszych subskrybentów! Jeszcze więcej tortów znajdziesz w galeriach na portalu CakeRoom.pl

 

Przypnij na pinterest

Jak zaprojektować tort ślubny

*Niektóre z linków pojawiających się w tym tekście to linki afiliacyjne. Działają one w ten sposób, że Akademia Tortu otrzyma drobną prowizję, jeśli po kliknięciu w taki link dokonacie zakupu. Dzięki takim zakupom wiem, że nasze rekomendacje są dla Was wiarygodne, a cena, jaką zapłacicie oczywiście w ogóle się nie zmieni! Akademia poleca i linkuje wyłącznie te produkty, które są przez nas osobiście sprawdzone i przetestowane.

Dodaj komentarz

Dołącz do nas!

Akademia Tortu logo Round
Abonament już od 58zł/mc

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich tutoriali i poznaj tajniki finezyjnego dekorowania tortów.

Zyskujesz dostęp do prywatnej grupy na Facebooku i wsparcie dotyczące naszych tutoriali.

Jasne i proste zasady. Rezygnujesz kiedy chcesz!

Magda Kubiś

O mnie

Pracuję. Jestem mamą trzech córek. Mam na imię Magda i jeśli chcesz zasmakować słodkiej pasji, chętnie Cię tego nauczę!

Reklama

Zainspiruj się!

CakeRoom.pl

Artykuły

Top 3 ciasta na lato

Top 3 ciasta na lato

Lato to czas, kiedy chętnie sięgamy po lekkie, orzeźwiające i kolorowe desery. W gorące dni idealnie sprawdzą się ciasta, które nie tylko zapewnia nam coś

Więcej »

Reklama