Rodzaje kremów cukierniczych
Przewodnik po Najpopularniejszych Kremach Cukierniczych Kremy cukiernicze stanowią istotną część wielu deserów, od prostych wypieków po wyszukane torty. Są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również
Każdy tort piętrowy potrzebuje wzmocnienia, wewnętrznego stelaża na którym oprze się każde piętro. Dzięki takiemu wewnętrznemu “rusztowaniu” tort nam się nie zapadnie ani nie uszkodzi przy przenoszeniu. W tym wpisie pokażę wam jak złożyć piętrowy tort.
Do złożenia piętrowego tortu niektórzy używają kupnych, gotowych stelaży, innym służą grube plastikowe czy drewniane wsporniki do tortu.
Od początku mojej przygody z tortowaniem, do składania piętrowych tortów, używam grubych, plastikowych słomek. Odpowiednio umieszczone w torcie zapewniają jego stabilność. Jednak nie zapominajmy o odpowiednim podkładzie do tortu, który zawsze powinien być gruby, sztywny i o odpowiednio większej średnicy w stosunku do wysokości tortu. Podkłady do tortów, których używam znajdziecie TUTAJ.
Zacznij od zaopatrzenia się w pomocny sprzęt! Pamiętaj, że mając aktywną subskrypcję w naszej Akademii, wszystko, co potrzebne możesz kupić z rabatem w naszych partnerskich sklepach.
Masa cukrowa
Barwniki spożywcze
Pozostałe
Użyj dużych, grubych słomek. Nie używamy słomek do picia, które maja zgięcie ani słomek z papieru! Upewnij się, że oba końce słomki są płaskie, nie ścięte z ukosa!
Ten sam proces powtarzam przy każdym piętrze. 🙂
Sposób ze słomkami sprawdza się w tortach do trzech pięter. Torty trzypiętrowe i wyższe dodatkowo powinny być zabezpieczone poprzez wbicie drewnianego wspornika w środek tortu – taki zabezpieczający wspornik powinien przebić się przez wszystkie piętra tortu i najlepiej aby jego koniec dodatkowo wbił się w podkładkę tortu. Warto tutaj dodać, że w tortach, które dodatkowo planujemy wzmocnić drewnianym wspornikiem przez środek, nie dajemy słomki, która jest zaznaczona na diagramie po środku piętra. Jeżeli damy słomkę po środku to drewniany wspornik, który wbijemy w środek może taką słomkę wypchnąć i uszkodzić tort.
Używając grubych słomek, przy okrągłych tortach, staram się trzymać tej zasady:
Daję 1 słomkę na każde 2.5cm średnicy tortu +/- 1 słomka.
Czyli ∅20cm / 2.5 = 8
~8 słomek na piętro ∅20cm
*Niektóre z linków pojawiających się w tym tekście to linki afiliacyjne. Działają one w ten sposób, że Akademia Tortu otrzyma drobną prowizję, jeśli po kliknięciu w taki link dokonacie zakupu. Dzięki takim zakupom wiem, że nasze rekomendacje są dla Was wiarygodne, a cena, jaką zapłacicie oczywiście w ogóle się nie zmieni! Akademia poleca i linkuje wyłącznie te produkty, które są przez nas osobiście sprawdzone i przetestowane.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich tutoriali i poznaj tajniki finezyjnego dekorowania tortów.
Zyskujesz dostęp do prywatnej grupy na Facebooku i wsparcie dotyczące naszych tutoriali.
Jasne i proste zasady. Rezygnujesz kiedy chcesz!
Pracuję. Jestem mamą trzech córek. Mam na imię Magda i jeśli chcesz zasmakować słodkiej pasji, chętnie Cię tego nauczę!
Przewodnik po Najpopularniejszych Kremach Cukierniczych Kremy cukiernicze stanowią istotną część wielu deserów, od prostych wypieków po wyszukane torty. Są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również
Dodaj zdjęcie własnego tortu, który stworzyłeś dzięki temu tutorialowi.
Chcesz zobaczyć zdjęcia naszych studentów? Kliknij TUTAJ
Dołącz do nas już dzisiaj!
28 Responses
Torty przepiękne, opis szczegółowy i pomocny. Dziękuję
Cieszę się! 🙂
A gdzie mogę nabyć drewniany wspornik?
Drewniane wsporniki są dostępne tutaj http://www.aleksander-print.com/pl/100-wsporniki-do-tortow
Proszę mi jeszcze powiedzieć czy na tym torcie że zdjęcia który ma dwa piętra użyła Pani podkładki między pietrami?
Karolino, każdy piętrowy tort musi mieć podkład pod każdym piętrem. To właśnie podkład, na którym stoi tort podpierają wsporniki (słomki).Zerknij na diagram (szkic) na górze tej strony.
Ciesze się, że korzystasz z naszej strony. Powiedz co się nie trzyma w twoim torcie piętrowym? Czy składasz tak jak opisałam wyżej? Dajesz odpowiednią ilość słomek (zobacz diagramy, które można sobie wydrukować na dole strony) do średnicy tortu? Czy masz podkład pod każdym piętrem?
Czytam Pani porady od jakiegoś czasu, ale jednak zrobienie torta piętrowego okazuje się dla mnie zbyt trudne. Nie trzyma mi się nigdy ta 'konstrukcja’ tak jak powinna. Teraz miałam robić coś na dzień Matki ale chyba jednak zamówię. W internecie znalazłam taką ofertę https://e-torty.pl/torty-dostawa-na-dzien-matki – co Pani sądzi? Niestety nie ma u nas w pobliżu żadnej cukierni.
A jak później kroić taki tort piętrowy? Czy słomki nie przeszkadzają?
Słomki, tak jak wsporniki, wyciąga się zanim zaczniemy kroić tort. 🙂
Czy słomki wbijamy po schłodzeniu i tynkowaniu torta?
tak
Dzień dobry
Ja mam pytanie o bambusowy wspornik przechodzący przez 4 piętra . Wbijamy go przez środek jak już mamy 3 piętra ustawione ? A ostatnie piętro nakuwamy na wspornik ?
Ja wbijam w skończony tort, z góry przez wszystkie piętra.
Dzień dobry. Tutaj przy średnicy 25 są po srodku 3 wsporniki, jak wtedy wbić ten duzy przez srodek? Czy któryś pominąc? I uzywając np grubych wsporników trzymamy się twj samwj zasady 1 na 2,5cm czy wtedy można rzadziej? Pozdrawiam
Dzień dobry,czy jeżeli zrobię tort z jednym piętrem wg.powyższych wskazówek, to czy uda mi się go bezpiecznie przewieźć 50 km? Oczywiście z zachowaniem wszelkiej ostrożności.
Jeżeli stelarz jest zrobiony poprawnie i tort jest zimny, owszem. Tutaj dokładniej na ten temat https://akademiatortu.pl/tutoriale/transport-tortu/
Czy tort dwupiętrowy musi mieć drewniany wspornik po środku czy wystarcza te boczne ?
Nie. Z reguły daję wspornik po środku dopiero od 3 piętrowych.
Dzień Dobry, bardzo pomocny i fachowy blog, ale ja mam większe wyzwanie i prosze o pomoc.
Jak wykonać stojak pod tort piętrowy przeplatany trzema przezroczystymi pudełkami na których stoi kolejna warstwa (w pudełkach maja być kwiatki), czy ma Pani jakieś pomysły?
Tak samo jak pod tort piętrowy. Odpowiedni ilość wsporników w piętrach, które są tortem.
Witam. Czy wspornik przez środek jest konieczny już przy 3 piętrze? Nie za bardzo rozumiem jak połączyć te wsporniki w 1-den długi 🙂
Nie jest konieczny ale dobrze go mieć szczególnie do transportu. Ich się nie łączy, to jest jeden długi wspornik, drewniany kijek, którym przebijasz wszystkie piętra.
Super, spróbuje w takim razie to zastosować 🙂
Planuje podstawkę w stylu drewnianym, w związku z tym jeśli nie przebije podkładu to będzie on spełniał rolę ?
Poniekąd tak. Wspornik, który dajemy przez środek ma za zadanie „trzymania” wszystkich piętra razem w trakcie transportu, aby się nie przemieszczały. Wbicie go w podkład pomaga aby całość nie przesunęła się na podkładzie. Jezelo nie będzie wbity, to piętra nie przesuną się, ale cały tort może na podkładzie się przesunąć w trakcie transportu.
Stosowałam kiedyś słomki, ale zostawało dużo ciasta w środku. Zastanawiam się nad wspornikami drewnianymi, jaką grubość wybrać i czy ciasto nie przejdzie zapachem „drewna” ?
Nie doradzę niestety, nie używam drewnianych 🙁