Jak wzmocnić piętrowy tort

Każdy tort piętrowy potrzebuje wzmocnienia, wewnętrznego stelaża na którym oprze się każde piętro. Dzięki takiemu wewnętrznemu “rusztowaniu” tort nam się nie zapadnie ani nie uszkodzi przy przenoszeniu. W tym wpisie pokażę wam jak złożyć piętrowy tort.

Do złożenia piętrowego tortu niektórzy używają kupnych, gotowych stelaży, innym służą grube plastikowe czy drewniane wsporniki do tortu.

Od początku mojej przygody z tortowaniem, do składania piętrowych tortów, używam grubych, plastikowych słomek. Odpowiednio umieszczone w torcie zapewniają jego stabilność. Jednak nie zapominajmy o odpowiednim podkładzie do tortu, który zawsze powinien być gruby, sztywny i o odpowiednio większej średnicy w stosunku do wysokości tortu. Podkłady do tortów, których używam znajdziecie TUTAJ.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

O autorze

Założycielka Akademii Tortu i portalu CakeRoom. Pieczenia i dekorowania tortów uczyła się sama, teraz z pasją i zaangażowaniem dzieli się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Nie zraża się potknięciami, nieustannie wymyśla nowe rozwiązania, testuje nowe techniki i angażuje się we wszystkie aspekty słodkiego biznesu, od pieczenia, przez odlewy silikonowe, wydruki i stelaże, składanie i dekorowanie, po promowanie i arkana sprzedaży. Całodobowe wsparcie ;-)

Czego się nauczysz

Jak użyć słomek do wzmocnienia piętrowego tortu.
Jak rozmieścić słomki w torcie.

Narzędzia i materiały, których potrzebujesz

Zacznij od zaopatrzenia się w pomocny sprzęt! Pamiętaj, że mając aktywną subskrypcję w naszej Akademii, wszystko, co potrzebne możesz kupić z rabatem w naszych partnerskich sklepach.

 • grube, sztywne, plastikowe słomki do napojów
 • kołki bambusowe lub drewniane
 • podkłady pod tort
 • biszkopt
 • tynk
 • kremy do przełożenia tortu

Słodkie Oskary 2021

Finaliści Słodkich Oskarów zostali wybrani! Spośród zgłoszonych przez Was kandydatów, prezentujemy tych, którzy otrzymali najwiecej zgłoszeń. Teraz wszystko już w Waszych rękach – zagłosujcie na mistrza w każdej kategorii i wyłońcie Gwiazdę Roku 2021!

Wśród uczestników zabawy rozlosujemy fajne nagrody!

 • Każdy uczestnik może oddać jeden głos co 24 godziny.
 • Potwierdzenie o udziale zostanie wysłane na podany przez Ciebie adres email. 
 • Jeżeli nie dostałeś emaila, sprawdź Swój folder spam.
 • Nasza strona używa plików cookies. Kontynuując korzystanie z naszej witryny, akceptujesz naszą Politykę Prywatności.

Jak użyć słomek aby wzmocnić piętrowy tort

Użyj dużych, grubych słomek. Nie używamy słomek do picia, które maja zgięcie ani słomek z papieru! Upewnij się, że oba końce słomki są płaskie, nie ścięte z ukosa!

Jak wzmocnić piętrowy tort
Na górze piętra, po środku, odrysuj delikatnie koło o średnicy piętra, które na nim postawisz. Ja używam do tego podkładu do tortu o średnicy takiej samej jak moje drugie piętro i delikatnie zaznaczam obwód narzędziem drezdeńskim.
Jak wzmocnić piętrowy tort
Przyjrzyj się swojemu tortowi i znajdź najwyższy punkt na górze tortu – jeżeli góra nie jest idealnie pozioma, to niekoniecznie będzie to jego środek. Włóż więc jedną słomkę w najwyższy punkt tortu (piętra), tak głęboko, aż słomka przebije się przez piętro i dotknie podkładki tortu. Upewnij się, że wkładasz słomkę w ciasto w pionie, a nie pod kątem! W tym zadaniu możesz sobie pomóc ekierką.
Jak wzmocnić piętrowy tort
Nożyczkami obetnij słomkę równo z powierzchnią tortu. Ja zaznaczam skalpelem miejsce, w którym słomka wychodzi ponad tort.
Jak wzmocnić piętrowy tort
Następnie ją wyciągam i ucinam w miejscu, które zaznaczyłam.
Jak wzmocnić piętrowy tort
Resztę słomek przycinam do takiej samej długości.
Jak wzmocnić piętrowy tort
Następnie rozmieszczam słomki wewnątrz koła, które wcześniej zaznaczyłam na torcie, odrysowując od podkładu pod tort. Aby poprawnie rozmieścić słomki, można sobie pomóc diagramem, które dla was przygotowałam w plikach do pobrania.
Jak wzmocnić piętrowy tort
Aby drugie piętro nie przesuwało się po nalożeniu, smaruje górę dolnego piętra roztopioną czekoladą. Kolor czekolady nie ma znaczenia, ponieważ nie będzie go widać po nałożeniu drugiego piętra.
Jak wzmocnić piętrowy tort
Następnie nakładam drugie piętro, starając się je umieścić w obrębie zaznaczonego wcześniej narzędziem drezdenskim kółka (tego kółka, które zaznaczaliśmy na początku aby wiedzieć gdzie rozmieścić słomki).
Tort piętrowy
Tort z ukrytym piętrem

Torty trzy-piętrowe i wyższe...

Ten sam proces powtarzam przy każdym piętrze. 🙂

Sposób ze słomkami sprawdza się w tortach do trzech pięter. Torty trzypiętrowe i wyższe dodatkowo powinny być zabezpieczone poprzez wbicie drewnianego wspornika w środek tortu – taki zabezpieczający wspornik powinien przebić się przez wszystkie piętra tortu i najlepiej aby jego koniec dodatkowo wbił się w podkładkę tortu. Warto tutaj dodać, że w tortach, które dodatkowo planujemy wzmocnić drewnianym wspornikiem przez środek, nie dajemy słomki, która jest zaznaczona na diagramie po środku piętra. Jeżeli damy słomkę po środku to drewniany wspornik, który wbijemy w środek może taką słomkę wypchnąć i uszkodzić tort.

Przygotowałam dla Was diagramy, które pomogą Wam rozmieścić prawidłowo słomki w torcie. Diagramy te są w formacie .pdf w skali 1:1, dzięki czemu można ich użyć przy składaniu tortów piętrowych. Wystarczy je wydrukować, a w miejscu kropek zaznaczyć na torcie miejsca, w których wbić słomki.

Diagramy znajdziesz w sekcji Narzędzia i materiały – Pliki do pobrania. Możesz je ściągnąć i wydrukować!

 

Jak wzmocnić piętrowy tort
Torty piętrowe
Jak wzmocnić piętrowy tort
Torty z ukrytym piętrem

Ilu słomek użyć na każde piętro tortu?

Używając grubych słomek, przy okrągłych tortach, staram się trzymać tej zasady:

Daję 1 słomkę na każde 2.5cm średnicy tortu  +/-  1 słomka.

Czyli ∅20cm / 2.5 = 8

~8 słomek na piętro ∅20cm 

Torty okrągłe
Torty kwadratowe

Przydatne uwagi

 • Plastikowe słomki do użycia jako wsporniki w torcie muszą być grube i sztywne. Ja zazwyczaj kupuję grube słomki do napojów w Ikea. Maja one 0,75cm średnicy.

Tutoriale, które mogą Ci się przydać

Artykuły, które mogą Ci się przydać

Zdjęcia użytkowników

Jeżeli korzystałeś z tego tutorialu, podziel się swoim zdjęciem!

Brak dodanych zdjęć.

Przypnij na pinterest

Dołącz do Akademii Tortu!

Akademia Tortu

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich tutoriali i poznaj tajniki finezyjnego dekorowania tortów.

Zyskujesz dostęp do prywatnej grupy na Facebooku i wsparcie dotyczące naszych tutoriali.

Jasne i proste zasady. Rezygnujesz kiedy chcesz!

Sprawdź nasze subskrypcje i dołącz już dzisiaj!

Magda Kubiś

O mnie

Pracuję. Jestem mamą trzech córek. Mam na imię Magda i jeśli chcesz zasmakować słodkiej pasji, chętnie Cię tego nauczę!

Zajrzyj do sklepu Akademii Tortu

Zainspiruj się!

CakeRoom.pl-Logo-Rnd.png

Co nowego na Blogu