Konkurs dekoracji tortów – co warto wiedzieć

W 2017, po raz pierwszy wzięłam udział w konkursie dekorowania tortów. Dekoracja tortów była moim hobby, ucieczką od codzienności, i poniekąd, możliwością artystycznego spełnienia się.

Nigdy nie pomyślałabym o wzięciu udziału w żadnym konkursie, gdyby nie reklama, która mignęła mi przed oczami na jednym z portali społecznościowych. Podejrzewam, że ominęłabym ten post gdyby nie to, że ten konkurs dekoracji tortów odbywał się w Nowym Jorku – mieście, w którym mieszkam. 

I tak, w ułamku sekundy podjęłam decyzję i kupiłam bilet. 

Konkurs dekoracji tortów

Na stronie konkursu dekoracji tortów zaczęłam czytać regulamin, przejrzałam zdjęcia prac z poprzednich lat i zaczęłam się zastanawiać nad podjętą decyzją… Torty wtedy dekorowałam niecałe 4  lata. Ogarnęło mnie przerażenie i   wydawało mi się, że są co najwyżej „ok” w porównaniu do innych, które zobaczyłam na stronie NY Cake Show. Do tego okazało się, że tematem przewodnim konkursu był „Broadway Musical”. A ja cóż – nie cierpię musicali – a po nowojorskim Broadway’u lubię się tylko przejść spacerkiem …

No i jak tu zrobić tort weselny, którego inspiracją ma być Broadwayowski musical, kiedy nigdy się na żadnym nie było? Inspiracją tego tortu został więc plakat reklamujący musical pt.: „Kinky Boots”, który notorycznie rzucał mi się w oczy w nowojorskim metrze.

NYCakeShow

Nie miałam zbyt wiele czasu na przygotowanie tortu. Pracowałam nad nim w wolnych chwilach od pracy i dzieci, czyli późną nocą. Na konkurs dekoracji tortów zawiózł mnie mąż, który zupełnie nie mógł zrozumieć mojego podniecenia i zdenerwowania, kiedy utknęliśmy w korku.

I tak oto, powstał mój pierwszy konkursowy tort, który zdobył Bronze Award na New York Cake Show w 2017.

Konkurs dekoracji tortów – Czy warto brać w nim udział?

Rywalizacja jest świetnym sposobem na osiąganie lepszych wyników, poprawianie swoich umiejętności i bicie własnych rekordów. Rywalizujesz z samym sobą i z własnymi umiejętnościami. 

Większość z nas robi torty na zamówienie, spełniając tym samym życzenia klienta co do ich wyglądu. Przygotowując tort konkursowy nikt nam nie narzuca swojej ograniczonej budżetem wizji. Tu w końcu mamy wolna rękę i pole do popisu!

O czym warto wiedzieć?

Dokładnie zapoznaj się z zasadami konkursu…

Każdy konkurs dekoracji tortów ma swój regulamin. Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać jest to, aby DOKŁADNIE przeczytać regulamin konkursu. Dowiedzieć się, czy jest jakiś temat przewodni, który ma być inspiracją tortu konkursowego.

Zapoznaj się dokładnie z zasadami – co jest dozwolone a co nie. Nieprzestrzeganie zasad konkursu może kosztować wiele punktów, a w najgorszym wypadku nawet zdyskwalifikować Twoją pracę.

Traktuj styropianowy tort jak prawdziwy…

W wielu kategoriach konkursów dekoracji tortów można użyć atrap styropianowych zamiast prawdziwego ciasta. Jedną z najważniejszych zasad jest to, aby traktować tort styropianowy tak jakby był on prawdziwy. Jednym z najczęściej spotykanych błędów jest wkładanie kwiatów na drutach bezpośrednio w tort. Druty florystyczne nie mogą mieć styczności z biszkoptem – muszą być zabezpieczone – jeżeli używasz do tego słomki, musi być widoczna na tyle aby sędzia mógł ją zauważyć.

Im więcej technik tym lepiej…

Każdy konkurs dekoracji tortów to przede wszystkim pokaz naszych umiejętności! Spróbuj użyć jak najwięcej technik jakie znasz. W ten sposób można zdobyć najwięcej punktów. Pamiętaj jednak o tym, aby techniki, których użyjesz, współgrały ze sobą. Projekt musi być przecież spójny.

Konkurs dekoracji tortów 1
Zwracaj uwagę na detale - Minimalnie odstający pasek kosztował mnie parę punktów

Dokładne, staranne wykonanie…

Małe niedociągnięcia na tortach, które robimy na co dzień pewnie nie zostaną nawet zauważone przez innych. Jednak tort przygotowany na konkurs dekoracji tortów „idzie pod lupę” sędziów. Staraj się, aby był elegancko i dokładnie wykonany. Sędziowie będą zwracać uwagę nawet na najmniejsze niedociągnięcia.

Wykończenie podkładki…

Niewykończone podkłady pod tort wyglądają nieprofesjonalnie. Ładnie wykończony i dobrze dopasowany rozmiarowo do wysokości tortu podkład to podstawa. Nie zrujnuj wyglądu swojego tortu, nad którym spędzisz długie godziny dekorując go gołą i niewykończoną podkładką.

Maty strukturalne, formy silikonowe, szablony…

Wszystkie pomocne przyrządy, takie jak maty strukturalne, szablony, wydruki czy formy silikonowe, których używamy na co dzień, nie pomogą Ci w zdobyciu wielu punktów. Twój tort przygotowany na konkurs dekoracji cukierniczych, przygotowany odręcznie, zdobędzie zdecydowanie wyższą punktację za ręcznie wykonane ozdoby. Najlepiej jest zostawić przy swoim torcie opis, w którym uwzględnicie jakich się użyło technik i jak zostały one wykonane, aby sędziowie nie mieli wątpliwości. Wszystkie własnoręcznie wykonane dekoracje zawsze oceniane są wyżej.

Konkurs dekoracji tortów – przykładowy formularz oceny

Tak wyglądał formularz z oceną tortu na konkursie w Nowym Jorku. Jest to standardowy formularz używany na większości konkursów w USA. Oprócz rozmowy z sędzią, po zakończeniu konkursu, każdy uczestnik dostaje kopię formularza z oceną i uwagami wszystkich sędziów.
Zwróćcie uwagę, że najwięcej punktów można zdobyć za:

  • Oryginalność i kreatywność (originality and creativity)
  • Ilość technik i materiałów (number of techniques and mediums used)
  • Ogólny wygląd i prezentacja (overall design and appearance)

W dalszym ciągu masz wątpliwości? Nie bój się – konkurs dekoracji cukierniczych nie gryzie 😉 Samo wzięcie udziału w konkursie cukierniczym wymaga wiele odwagi i samo w sobie jest już dużym osiągnięciem. Bardzo ważne jest, aby zachować pozytywne nastawienie. Pamiętaj o tym, że otwierasz się na konstruktywną krytykę i opinie sędziów, które nie zawsze mogą się nam wydawać obiektywne. Te właśnie opinie pomogą Ci zrozumieć na co zwrócić uwagę w przyszłości, co poprawić, co jeszcze trzeba potrenować – taka wiedza jest bezcenna!

Konkurs dekoracji cukierniczych to również świetna okazja do poznania koleżanek i kolegów po fachu, podpatrzenia technik i wykonania prac innych uczestników jak i poznania naszych idoli osobiście!

Peggy Tucker
Shawna McGreevy
Man About Cake

Konkurs dekoracji tortów - co sądzą inni...

Renata Martyna

Jestem Renia - konkursowa dziewczyna. Uwielbiam rywalizację i tworzyć coś czego na co dzień nie mogę zrobić. Konkurs dekoracji cukierniczych jest sprawdzianem dla nas i pomaga rozwijać naszą wyobraźnię i prace artystyczne. Do każdego podchodzę z wielkim zaangażowaniem i chęcią robienia czegoś nowego. Dla mnie nie o sam wynik chodzi jaki osiągnę na konkursie, lecz o zadowolenie z efektu końcowego. Konkursy pochłaniają sporo czasu i kosztów, ale powiem wam, że warto brać w nich udział.

Gabriela Górecka

Choć tortuję dopiero od 3 lat, brałam udział już w 4 konkursach, dwa razy zdobywając brąz, raz 1 miejsce i raz podwójne złoto. Udział w konkursie pozwala mi stale podnosić poprzeczkę i doskonalić warsztat. Konkurs dekoracji cukierniczych to nie tylko rywalizacja, ale również spotkania z ludźmi z tą samą pasją, możliwość wymiany doświadczeń jak też nauka od lepszych od siebie. Konkursy pomagają uwierzyć we własne siły niezależnie od wyniku. Jak raz się spróbuje i poczuje tą adrenalinę i pozytywne wrażenia to już się nie chce przestawać!

Gabriela Rüscher

Z Pamiętnika tortowej romantyczki rok 2014… Zrobić to czy nie.…jak nie teraz to, kiedy...no dobrze już teraz. Żeby mi tu w domu spokój dali. Jeszcze zostało tylko parę minut..., a jeżeli ośmieszę się, nie katastrofa te moje torty...oj Betty, Suni mówią, że warto..., dlaczego ten monitor tak świeci, oczy mnie bolą...palec drzy mi na klawiaturze i nagle pada na nią łagodnie...stało się, jestem na liście...Boże muszę zrobić tort na konkurs dekoracji cukierniczych ... Parę dni później byłam w stanie oddychać. Atrapy zamówione, ale jakie one twarde, przecież mi się wszystko porwie. Dlaczego ja tam jadę, nikt mnie tam nie zna. Godzinne siedzenie przy monitorze. Temat: romantyczny tort weselny. Przecież wszystko w weselu jest romantyczne, w głowie tysiąc pomysłów, które coraz bardziej tworzyły jedność. Obok stały atrapy. Tak, to będzie tak. W końcu ustawiłam je jak trzeba. O nie,  jak ja obłożę tak wysoki tort...przy drugim razie udało się, gładziłam, głaskałam, wkładałam dużo miłości w każdy ruch. Wszystko czyściutkie...o Boże został tylko tydzień. Muszę skończyć, to przecież wstyd pojechać bez niczego. Całą noc malowałam, każdy ruch pędzla tworzył poezje, moja ręka i serce spoiły się w jedność. Rano dalej zaczęłam układać kwiaty, wszystko się zgadzało, kolor, forma, wszystko w jednej harmonii. Serce zaczęło bić coraz mocniej. Koniec. Stoi gotowy. Jeszcze tylko jedna fotka. Mój mąż mimo złamanej ręki niósł tort przez cały parking aż na 1 piętro starego budynku. Komu ja mam go oddać? Jesteśmy za wcześnie, może jednak pojadę do domu. Jeszcze raz, gdzie ta naklejka ma być? Wzięłam po raz ostatni tort w ręce i postawiłam na stole konkursowym. Nagle łzy zaczęły lecieć, ręce, może i ze zmęczenia, zaczęły drżeć. Spojrzałam na sale, odetchnęłam - to mój tort tu stoi. Poczułam ulgę i dumę z siebie samej. Udało się, jestem częścią czegoś wielkiego. A jeżeli mnie zdyskwalifikują ...po co ja robiłam te kwiatki papierowe, jeszcze nikt ich nie robił, a może są źle zrobione? Całą noc nie spalam.  Dzień później ...nie wierzę - przy moim torcie rzeczywiście stoi karteczka...złoto...parę godzin później Best of Class i główna nagroda w konkursie...Moj tata do mnie, że jeszcze nigdy mnie tak szczęśliwej nie widział. Długo nie mogłam uwierzyć, że to mi się przydarzyło, czy to było naprawdę? Tort stoi wciąż u mnie w stołowym by mi przypominać, że wszystko jest możliwe, gdy się tylko wierzy w samego siebie.

Urszula Mączka

Biorę udział w konkursach od kilku lat. Za każdym razem metodą prób i błędów uczę się przeróżnych technik, pozwala mi to rozwijać się jako artyście. Ocena jurorów, czasem surowa daje mi możliwość doskonalenia moich małych słodkich prac. Polecam każdemu, aby choć raz, udał się na konkurs dekoracji cukierniczych

Iwona Gembala-Sobejko

Na pierwszy konkurs dekoracji cukierniczych, Cake International w Birmingham, pojechałam w listopadzie 2016. Torty robiłam wtedy już dwa lata, ucząc się wszystkiego od podstaw z Internetu, od koleżanek i z jednej z grup (wtedy nie było ich tyle co teraz). Zdobyłam brąz i wyróżnienie i to pozwoliło mi uwierzyć w moje siły. Każdy konkurs dekoracji cukierniczych jest dla mnie sprawdzeniem się i moich umiejętności. Na wiosnę 2017 konkurs Cake International odbył się w Londonie. Zgarnęłam wtedy aż 5 nagród, w tym złoto - to po prostu dodało mi skrzydeł. Zaczęłam jeszcze więcej się uczyć, jeszcze wyżej stawiać sobie poprzeczkę i już myślałam o kolejnym konkursie. Okazało się, że uwielbiam czuć adrenalinę z tym związaną. Na jesieni 2017 znów wróciłam z Birmingham z medalami i od tego momentu, wyciągając wnioski z popełnionych błędów, myślę o tegorocznym konkursie. Planuję w głowie, robię szkice...za miesiąc zacznę szaleć już z pracami. czy warto pojechać na konkurs dekoracji cukierniczych? Polecam każdemu!

Marzena Neumann

Od kilku lat biorę udział w konkursie dekoracji tortów International Cake Show. Po otrzymaniu pierwszego wyróżnienia chęć startowania w kolejnych konkursach dawała okazję na poznanie swoich umiejętności oraz poznanie wielu utalentowanych osób i ich prac. Kolejne konkursy, w których brałam udział dołożyły do mojego wyróżnienia 2 brązy i 5 wyróżnień z czego jestem bardzo dumna. Postanowiłam iść krok dalej i w lutym 2018 pojechałam na konkurs dekoracji cukierniczych, który odbył się w Essen, w Niemczech. Tam otrzymałam brąz co przekonało mnie o tym, że w konkursach warto brać udział! Nigdy nie mów „nigdy”!

Kalina Ślusarska

Torowanie to dla mnie samej spełnianie się jako artysta. Już od najmłodszych lat pasjonowałam się malarstwem, rysunkiem i robotkami ręcznymi. Dzięki stylowi angielskiemu jaki odnalazłam cztery lata temu, mogłam rozwijać swoje umiejętności. Nigdy nie sądziłam, że torty, które wykonuję zostaną docenione, ale konkurs dekoracji cukierniczych Cake International Birmingham 2017 i zdobycie Brązu w kategorii Novelty Sculpture Cake dało mi wiarę w siebie i w to, że mogę być tylko lepsza. Człowiek uczy się cale życie a najlepszą drogą doskonalenia się jest stawiać sobie wyżej poprzeczkę. Atmosfera jaka towarzyszy konkursom jest niewyobrażalna. Chodząc i widząc swoje prace obok sławnych osób jest czymś czego nie da się opisać. To działa jak narkotyk - słodki narkotyk pokryty lukrem od góry do dołu.

Magda Kubiś
Magda Kubiś

O autorze

Założycielka Akademii Tortu i portalu Cake Room. Pieczenia i dekorowania tortów uczyła się sama, teraz z pasją i zaangażowaniem dzieli się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Nie zraża się potknięciami, nieustannie wymyśla nowe rozwiązania, testuje nowe techniki i angażuje się we wszystkie aspekty słodkiego biznesu, od pieczenia, przez odlewy silikonowe, wydruki i stelaże, składanie i dekorowanie, po promowanie i arkana sprzedaży. Całodobowe wsparcie ;-)

Przypnij na pinterest

Konkurs dekoracji tortów

*Niektóre z linków pojawiających się w tym tekście to linki afiliacyjne. Działają one w ten sposób, że Akademia Tortu otrzyma drobną prowizję, jeśli po kliknięciu w taki link dokonacie zakupu. Dzięki takim zakupom wiem, że nasze rekomendacje są dla Was wiarygodne, a cena, jaką zapłacicie oczywiście w ogóle się nie zmieni! Akademia poleca i linkuje wyłącznie te produkty, które są przez nas osobiście sprawdzone i przetestowane.

Dodaj komentarz

Dołącz do nas!

Akademia Tortu logo Round
Abonament już od 58zł/mc

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich tutoriali i poznaj tajniki finezyjnego dekorowania tortów.

Zyskujesz dostęp do prywatnej grupy na Facebooku i wsparcie dotyczące naszych tutoriali.

Jasne i proste zasady. Rezygnujesz kiedy chcesz!

Magda Kubiś

O mnie

Pracuję. Jestem mamą trzech córek. Mam na imię Magda i jeśli chcesz zasmakować słodkiej pasji, chętnie Cię tego nauczę!

Zainspiruj się!

CakeRoom.pl

Artykuły

Jak przetwarzać sezonowe owoce

Jak przetwarzać sezonowe owoce

Owoce sezonowe – czyli po prostu dostępne na rynku w sezonie owocowania swojego gatunku, to bezcenny skarb. Truskawki, borówki, maliny, wiśnie, czy porzeczki, pełne smaku,

Więcej »