Szukaj
Jak wycenić tort

Jak wycenić tort

Wycena tortu niejednej z nas spędza sen z powiek. Zwłaszcza dla osób początkujących, niedoświadczonych, może być problematyczna. Jak wycenić tort tak aby na tym zarobić?

Wbrew pozorom, na cenę tortu składa się nie tylko koszt produktów potrzebnych do jego wykonania, ale wiele innych czynników, o których większość z nas może nawet nie pomyśleć na początku swojej tortowej przygody. W tym tutorialu, a raczej wpisie, mam nadzieję pomóc Wam obliczyć cenę tortu tak, aby Wasza praca się opłacała. Zwrócę Wam uwagę na parę czynników, które powinny być rozpatrywane przy wycenie tortów, i wspomogę kalkulatorami, które, – mam nadzieję – ułatwią Wam proces wyceny tortu.

Zaznaczę jednak, że nie jestem z zawodu księgową – ten „tutorial” ma na celu zwrócenie Waszej uwagi na pewne elementy, których większość z nas może nie brać pod uwagę na początku przygody z tortem.

Magda Kubiś
Magda Kubiś

O autorze

Założycielka Akademii Tortu. Pieczenia i dekorowania tortów uczyła się sama, teraz z pasją i zaangażowaniem dzieli się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Nie zraża się potknięciami, nieustannie wymyśla nowe rozwiązania, testuje nowe techniki i angażuje się we wszystkie aspekty słodkiego biznesu, od pieczenia, przez odlewy silikonowe, wydruki i stelaże, składanie i dekorowanie, po promowanie i arkana sprzedaży. Całodobowe wsparcie ;-)

Czego się nauczysz

Co to są koszty stałe i dlaczego muszą być brane pod uwagę przy wycenie, nawet jeśli nie posiadasz pracowni.
Oprócz składników i materiałów, które inne koszty wliczyć w wycenę tortu.
O różnicy między marżą a Twoją pensją.

Koszty stałe

Kiedy zaczynamy przygodę z tortowaniem, większość z nas myśląc nad wyceną tortu, bierze pod uwagę tylko koszt składników tortu. Jednak jest to błąd! Na koszt tortu składają się rownież na przykład:

  • wynajem lokalu
  • ubezpieczenie
  • Twoja pensja, jak i pensja pracowników (jeżeli ich posiadasz)

Nawet jeżeli robisz torty w domu, a Twoja pracownia, stanowi jego część, więc teoretycznie nie wynajmujesz lokalu – mimo to użytkujesz kuchnię i trzeba uwzględnić te koszty w cenie tortu.

Dla przykładu: W USA, tu gdzie mieszkam, moja pracownia znajduje się w moim domu. Na pracownię przeznaczyłam jeden z pokoi. Koszt domu to: koszt pożyczki na dom + ubezpieczenie + podatki od posesji / na powierzchnię domu w metrach kwadratowych. Koszt mojej pracowni to ilość metrów kwadratowych jaką ma pokój, w którym mam pracownię, pomnożony przez koszt metru kwadratowego całej powierzchni domu.

Pensja to oczywiście Twoja stawka na godzinę, jaką chcesz zarabiać. Ta stawka jest sprawą indywidualną – mam nadzieję, że cenicie swoją pracę wyżej niż wynosi przeciętna krajowa 😉

Jak wycenić tort i swoje usługi aby zarobić i nie dokładać do biznesu ... czytajcie dalej!

Dodatkowe koszty

Oprócz kosztów stałych, mamy też różne inne koszty, które trzeba uwzględnić. Przykładowo:

  • koszty utrzymania strony internetowej (domena/hosting)
  • koszt reklamy
  • media (prąd, woda, wywóz śmieci itp.)
  • telefon
  • internet
  • samochód (pożyczka, ubezpieczenie, paliwo)
  • księgowa

Jak wycenić tort uwzględniając te koszty w cenie – zależy od Was. Jednym sposobem będzie podliczenie kosztów w skali miesięcznej. Jeżeli wiecie, jaką ilość tortów robicie miesięcznie, wtedy koszty te można podzielić na ilość tortów i tym sposobem uzyskać przybliżony koszt na tort.

Czas pracy

Zastanawiałaś się, ile faktycznie zajmuje Ci przygotowanie tortu? To bardzo ważne, ponieważ od tego zależeć będą Twoje zarobki! Na początku, obliczenie czasu, jaki spędzamy nad przygotowaniem tortu może sprawiać kłopot, szczególnie osobom jeszcze niedoświadczonym. Podam Wam tutaj, ile mniej więcej czasu ja spędzam nad przygotowaniem „prostego”, dwupiętrowego tortu:

  • konsultacja z klientem, czyli ustalenie szczegółów, przygotowanie propozycji wyglądu tortu (tak, szukanie „inspiracji” na Pinterest też się liczy!), przygotowanie umowy: ~3 godziny
  • zakupy potrzebnych produktów: ~2-3 godziny
  • pieczenie / przygotowanie kremów: ~3 godziny
  • przekładanie / tynkowanie: ~2 godziny
  • składanie tortu, dekoracje: ~3 godziny

Razem około 15 godzin!  Wiadomo, niektóre torty są mniej skomplikowane, niektórzy klienci mniej wymagający, a inspiracje sami dostarczą, czasami potrzebne produkty mamy już w domu i nie trzeba wyjść specjalnie po zakupy – jednak wszystko to powinnismy wziąć pod uwagę przy wycenie każdego tortu! Wykonanie niektórych tortów będzie trwać dłużej niż Ci się wydawało, a niektóre skończysz dekorować szybciej. Koniec końców wszytko się wyrówna 🙂

Teraz wystarczy ustalić sobie stawkę, którą chcesz zarobić na godzinę. Pamiętaj, że Twoja stawka ma odzwierciedlać Twoje umiejętności i doświadczenie. To Ty wiesz jak zrobić tort i dlatego klient zamawia tort u Ciebie. To Ty jeździłaś na szkolenia i spędziłaś godziny szkoląc się on-line. Za to właśnie kasujesz klienta. Jeżeli jednak uważasz, że wciąż się uczysz: możesz zacząć od niższej stawki, ale wraz z rozwojem umiejętności, z czasem zwiększasz swoją stawkę odpowiednio. Z czasem nauczysz się cenić swój czas i wysiłek, i będziesz wiedzieć kto jest Twoim klientem, a kto powinien szukać tortu gdzie indziej.

Dostawa do klienta: jeżeli musicie dowieźć tort do klienta, kasujemy go nie tylko za paliwo i opłaty drogowe (opłata za autostradę, most etc.), ale również za czas, jaki poświęcacie na dowóz tortu.

Koszt składników tortu

Mam nadzieję, że czytając wszystko, co napisałam wyżej, wiecie już, że koszt tortu to nie tylko koszt składników. Więc, kiedy będziesz się zastanawiać, jak przysłowiowa Grażyna zarabia na tortach sprzedając je tak tanio – wiedz, że nic na tym nie zarabia, lub gorzej, dokłada do biznesu i będzie to tylko kwestią czasu, kiedy opuści rynek.

Jak obliczyć koszt składników tortu

Większość z Was ma zapewne swoje ulubione, sprawdzone przepisy. Jeżeli w przepisach, których używacie, składniki są podane w objętościach (szklanka, kostka, łyżeczka itp.), warto je przeliczyć na wagę. Cukier, mąkę i inne składniki, mają podane ceny za kilo. Trudno będzie obliczyć koszt biszkoptu, którego składniki odmierzamy w szklankach. Poza tym szklanka, szklance nierówna…

Oprócz składników jadalnych, na gotowy tort składają się również podkłady i podstawki pod tort, wsporniki, wstążka i masa cukrowa do wykończenia podkładu, karton na tort itp.

Jak obliczyć koszt figurki / kwiatów cukrowych / toperów

Koszt figurki, czy kwiatów cukrowych obliczamy dokładnie tak samo, jak tortu. Cena, jaką wyliczycie za te dekoracje jest dodatkową do ceny tortu! Figurki, kwiaty cukrowe czy topery są dekoracjami pracochłonnymi, więc nie zapomnijcie ich odpowiednio wycenić.

Profit

Jak wycenić tort aby na tym zarobić, czyli mieć z tego jakiś profit? Każdy biznes nakłada marże na swój produkt. Tort niczym się nie różni w tej kwestii. Jaki procent będzie mieć Wasza marża – zależy od Was. Średnio powinno to być pomiędzy 10% a 40%. To właśnie te extra pieniądze, zapłacą za wszystkie inne rzeczy, takie jak gadżety do dekorowania czy pieczenia, profesjonalny sprzęt czy szkolenia itp.

Cena tortu, czyli czy ten tort jest ze złota?

Dlaczego ten tort jest taki drogi? Na pewno nie jedna z Was już to raz słyszała!

Jak wycenić tort aby klient nie dostał zawału? Jeżeli dobrze podliczysz wszystkie koszty związane z wykonaniem tortu artystycznego, będziesz wiedzieć, jak wycenić tort poprawnie i ile faktycznie powinnaś skasować swojego klienta za ten projekt. Kiedy klient zapyta, czemu tak drogo, nie będziesz musiała zgadywać – dokładnie będziesz wiedzieć, za jaką cenę go sprzedać, by było to opłacalne.

Podsumowując, na cenę tortu składa się:

  1. Koszt składników
  2. Koszty stałe (procent całości lub określona suma)
  3. Koszt czasu Waszej pracy
  4. Marża
  5. Dostawa do klienta
  6. VAT (jeżeli pobieracie)

Kim jest Twój klient?

Jednym z największych błędów popełnianych przez początkujące torciary jest konkurowanie z cukiernią z najbliższego dyskontu czy hipermarketu.

Klienci, którzy dzwonią do was w przeddzień imprezy zamówić tort i chcą się targować o cenę, nie są klientami dla Was! Wasz klient to osoba, która skontaktuje się z Tobą z tygodniowym (lub kilkumiesięcznym) wyprzedzeniem, aby zaprojektować niestandardowy tort na swoją wyjątkową imprezę. Ten klient doceni i zrozumie koszt takiego tortu.

Sieci handlowe czy cukiernie, które pieką masowo, z reguły używają  nie tylko składników gorszych jakościowo, ale mają także dostęp do składników w cenach hurtowych. Wy używacie składników najwyższej jakości, tworzycie wyjątkowe kompozycje smakowe i spędzacie godziny dekorując tort. Cena Twojego tortu nie może więc być taka sama lub tańsza niż tortu z cukierni. Jeżeli klient tego nie rozumie, można delikatnie mu przekazać, że przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówił tort właśnie w tej cukierni, w której zrobią taniej 😉

Nie staraj się zdobywać klienta zaniżaniem cen. Klient, szukający osoby, która wykona tort za najniższa cenę, nie jest klientem, który będzie zadowolony z Twojej pracy i na pewno nie chcesz aby został nim na stałe.

Zrób mi taniej, bo się znamy...

Często czytam na grupach tortowych komentarze zdenerwowanych dziewczyn, które piszą, iż znajomi proszą je o przygotowanie tortu po niższej cenie lub w ogóle za darmo. “Zrób mi taniej, bo się przecież znamy” – mam wtedy ochotę odpowiedzieć “zapłać mi więcej, bo się znamy”!

Niejeden raz piekłam torty dla rodziny i znajomych, i zawsze sprawiało mi to dużo radości. Jednak nie możemy zapomnieć, że wykonanie tortów dla członków rodziny czy znajomych, kosztuje tyle same co dla klienta! Pani w sklepie nie sprzeda Ci produktów taniej, bo ten tort robisz dla znajomego.

Jak wycenić tort dla znajomego czy członka rodziny? Nie ma na to właściwej formułki, każdy musi sam zdecydować, jak ugryźć ten orzech. Oto kilka pomysłów:

  • Ustalasz określoną zniżkę, na przykład: 20%
  • Kasujesz tylko za składniki i koszty stałe
  • Robisz tort za darmo, ale tylko dla członków najbliższej rodziny
  • Nie udzielasz żadnych rabatów

Niezależnie od tego, którą strategię obierzesz, dokładnie wytłumacz to rodzinie i znajomym. Większość nie zdaje sobie sprawy z ogromu pracy, czasu i surowców, jaka wkładana jest w przygotowanie tortu artystycznego. Jeżeli zdecydujesz się na sprezentowanie tortu na imprezę, na którą zostałaś zaproszona – poinformuj rodzinę, że to właśnie tort jest prezentem i żadnego dodatkowego prezentu nie będzie. Pamiętaj, zawsze trzymaj się swoich zasad!

Co to jest cena wyjściowa zamówienia?

Kiedy podliczysz już sobie wszystkie koszty produkcyjne tortu, warto się zastanowić nad ustaleniem minimalnej ceny od zamówienia. Cena minimalna, to cena wyjściowa, taka poniżej której nie będzie Ci się opłacało wykonanie zamówienia. Cena wyjściowa powinna określać również, czego klient może się spodziewać, na przykład:

Cena wyjściowa zamówienia – 200zł, w tym wliczony jest:

  • tort o średnicy 18cm
  • w kremie
  • z prostymi dekoracjami z masy cukrowej
  • plus prosty topper z papieru

Osobiście od dawna mam ustaloną kwotę poniżej której nie przyjmuję zamówień, bo po prostu nie opłaca mi się zaniechanie innych czynności życia codziennego, rzucenie wszystkiego, aby wykonać tort. Więc kiedy zgłasza się do mnie potencjalny klient z zapytaniem o wycenę, grzecznie informuję, że chętnie wykonam projekt ale cena wyjściowa to “$x”, w której oferuję – i tu podaję co zawiera moje minimum od zamówienia. Dodatkowe dekoracje ponad to oczywiście doliczane są osobno.

Zapytaj klienta o jego budżet

Zanim spędzisz godziny na projektowaniu tortu dla klienta, zapytaj o jego budżet. Pamiętajcie, że większość klientów nie orientuje się, ile czasu zajmuje przygotowanie poszczególnych dekoracji. Często klienci nie mają pojęcia, że wykonanie jednej figurki z masy cukrowej, to nie tylko koszt masy cukrowej do niej użytej, ale też minimum 2 godziny Waszej pracy. Cena tortu z jedną figurką będzie się więc znacznie różnić od ceny tortu z pięcioma figurkami!

Warto więc zapytać klienta o jego budżet i przedstawić mu co w tym budżecie możecie wykonać.

Przydatne uwagi

Artykuły, które mogą Ci się przydać

Jak odmówić klientowi zamówienia
Jak odmówić klientowi zamówienia
Obsługa posprzedażowa
Obsługa posprzedażowa

Przypnij na pinterest

Jak wycenić tort

*Niektóre z linków pojawiających się w tym tekście to linki afiliacyjne. Działają one w ten sposób, że Akademia Tortu otrzyma drobną prowizję, jeśli po kliknięciu w taki link dokonacie zakupu. Dzięki takim zakupom wiem, że nasze rekomendacje są dla Was wiarygodne, a cena, jaką zapłacicie oczywiście w ogóle się nie zmieni! Akademia poleca i linkuje wyłącznie te produkty, które są przez nas osobiście sprawdzone i przetestowane.

Dodaj komentarz

Dołącz do nas!

Akademia Tortu logo Round
Abonament już od 58zł/mc

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich tutoriali i poznaj tajniki finezyjnego dekorowania tortów.

Zyskujesz dostęp do prywatnej grupy na Facebooku i wsparcie dotyczące naszych tutoriali.

Jasne i proste zasady. Rezygnujesz kiedy chcesz!

Magda Kubiś

O mnie

Pracuję. Jestem mamą trzech córek. Mam na imię Magda i jeśli chcesz zasmakować słodkiej pasji, chętnie Cię tego nauczę!

Reklama

Artykuły

Rodzaje kremów cukierniczych

Rodzaje kremów cukierniczych 

Przewodnik po Najpopularniejszych Kremach Cukierniczych Kremy cukiernicze stanowią istotną część wielu deserów, od prostych wypieków po wyszukane torty. Są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również

Więcej »

Reklama

Zaloguj się

Tutorial

Jak wycenić tort

39 zł

Twoje dane
Imię *
Nazwisko *
Kierunkowy *
Telefon *
Email *
Potwierdź email *
Hasło *
Min. 8 znaków: wielka litera • mała litera • cyfra
Potwierdź hasło *
Oświadczam, że znam i akceptuję postanowienia Regulaminu oraz Polityki Prywatności portalu Akademia Tortu.