Każda z nas ma pewnie swój ulubiony krem do tynkowania tortów. Osobiście, do obsmarowania tortu, najczęściej używam kremu maślanego na bezie szwajcarskiej. Używam go nie tylko do tynkowania tortów ale również do zdobienia babeczek – wyśmienicie smakuje i bardzo ładnie zachowuje kształt kiedy wyciska się go przez różnego rodzaju tylki do kremu. Krem maślany idealnie nadaje się pod masę cukrową.
Tradycyjny smak kremu maślanego można zmienić na różne sposoby. W tej wersji, aby otrzymać smak karmelowy, do kremu maślanego dodaję sos karmelowy.
Na zdjęciu tort otynkowany karmelowym kremem maślanym. Ile kremu potrzeba do otynkowania tortu? Kliknij TUTAJ i skorzystaj z naszego kalkulatora.
Akcesoria do tynkowania tortów
Przepis na karmelowy krem maślany
Krem maślany na bezie szwajcarskiej
Składniki
- 100 g białek pasteryzowanych
- 200 g cukru pudru
- 200 g masła min 82% tłuszczu
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii (niekoniecznie)
Instrukcje
-
Cukier puder przesiać przez sitko.
-
Cukier puder i białka wlać do misy miksera. Ubijać rózgą na najwyższych obrotach, na sztywną masę.
-
Zmniejszyć obroty do minimalnych, stopniowo dodawać pokrojone na kawałki miękkie masło.
-
Po dodaniu całego masła, zwiększyć obroty na maksymalne i ubijać aż powstanie gładka masa.
-
Zdjąć rózgę, założyć mieszadło, i mieszać na najmniejszych obrotach przez 15-20 minut. Proces ten odpowietrza krem co zapobiega powstawaniu dziur w kremie w trakcie tynkowania.
Jak przygotować krem maślany o smaku karmelowym
Przydatne uwagi...
Do gotowego kremu maślanego dodaję, parę łyżek sosu karmelowego. Intensywność smaku będzie zależeć od ilości dodanego sosu karmelowego. Smak karmelowy będzie jeszcze intensywniejszy gdy do takiego kremu dodamy łyżeczkę rumu i szczyptę soli.
Ten krem idealnie nadaje się do tynkowania tortów i dekoracji babeczek. W USA czy UK gdzie popularne są torty na bazie biszkoptu tłuszczowego, kremów maślanych (buttercream) używa się również do przekładania blatów. O tym z jakimi innymi smakami najlepiej komponuje się krem karmelowy przeczytacie TUTAJ.
W ten sam sposób można spróbować zmienić smak kremu maślanego z mlekiem skondensowanym.
12 Responses
surowe bialka do kremu ojjjj
A gdzie jest napisane, że maja być surowe?! Białka pasteryzowane nie są surowe…
Jak pasteryzowac białka?
Moniko zobacz na stronie przepisu na krem na bezie szwajcarskiej – do niego używam kupnych białek, które juz są pasteryzowane. To najszybszy i najpewniewzy sposób 🙂 Ewentualnie możesz próbować pasteryzacji w kapieli wodnej.
Czy można użyć świeżych białek ?
Można. Ale musisz je wtedy rozpuścić z cukrem w kąpieli wodnej nad parą. Białka utrzymane w temperaturze ~60C przez 3-4 minuty ulegną pasteryzacji. Wtedy można tez użyć cukru kryształu, bo on się rozpuści.
Czy można użyć białek w proszku? W jakiej proprcji?
Nigdy nie używałam, niestety nie doradzę w tej kwestii… Sprawdzone mam świeże białka (wtedy pasteryzujemy w kąpieli wodnej), lub już pasteryzowane.
Witam. Jakiej firmy białek pasteryzowanych Pani używa? Bo kupiłam takie płynne pasteryzowane i wogole nie chcą się ubic na sztywno 🙁
Białkam w płynie nie ubiją się na szytywną masę, taką, gdzie można miskę przewrócić do góry nogami i nie wylecą. Ubijamy je długo na pulchna masę i wtedy dodajemy masło. Zerknij na ten przepis na krem na bezie – tutaj jest film gdzie pokazuje jak to robić https://akademiatortu.pl/przepisy/krem-na-bezie/
Ja mieszkam w USA i tutaj kupuję w zwykłym sklepie spożywczym. W Polsce polecam sklep internetowy https://farmabialka.pl/
Ostatnio spotkalam sie z kremem szwajcarskim z dodatkiem soli (4g na 300g masla). Czy to dobry pomysl by dodac taka ilosc soli na przelamanie slodkosci?
To chyba zależy od tego jak kto woli. Ja nie dodaję soli do kremu maślanego. Używam go malutko do otynkowania tortu więc nie przejmuję się słodkością.