Konkursy dekorowania tortów – wszystko co musisz wiedzieć

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

W 2017, po raz pierwszy wzięłam udział w konkursie dekorowania tortów. Dekoracja tortów była moim hobby, ucieczką od codzienności, i poniekąd, możliwością artystycznego spełnienia się.

Nigdy nie pomyślałabym o wzięciu udziału w żadnym konkursie, gdyby nie reklama, która mignęła mi przed oczami na jednym z portali społecznościowych. Podejrzewam, że ominęłabym ten post gdyby nie to, że konkurs odbywał się w Nowym Jorku – mieście, w którym mieszkam. 

I tak, w ułamku sekundy podjęłam decyzję i kupiłam bilet. 

Moje początki z konkursami

Na stronie konkursu zaczęłam czytać regulamin, przejrzałam zdjęcia prac z poprzednich lat i zaczęłam się zastanawiać nad podjętą decyzją… Torty wtedy dekorowałam niecałe 4  lata. Ogarnęło mnie przerażenie i   wydawało mi się, że są co najwyżej „ok” w porównaniu do innych, które zobaczyłam na stronie NY Cake Show. Do tego okazało się, że tematem przewodnim konkursu był „Broadway Musical”. A ja cóż – nie cierpię musicali – a po nowojorskim Broadway’u lubię się tylko przejść spacerkiem …

No i jak tu zrobić tort weselny, którego inspiracją ma być Broadwayowski musical, kiedy nigdy się na żadnym nie było? Inspiracją został więc plakat reklamujący musical pt.: „Kinky Boots”, który notorycznie rzucał mi się w oczy w nowojorskim metrze.

Nie miałam zbyt wiele czasu na przygotowanie tortu. Pracowałam nad nim w wolnych chwilach od pracy i dzieci, czyli późną nocą. Na konkurs wiózł mnie mąż, który zupełnie nie mógł zrozumieć mojego podniecenia i zdenerwowania, kiedy utknęliśmy w korku.

I tak oto, powstał mój pierwszy konkursowy tort, który zdobył Bronze Award na New York Cake Show w 2017.

Czy warto brać udział w konkursie?

Rywalizacja jest świetnym sposobem na osiąganie lepszych wyników, poprawianie swoich umiejętności i bicie własnych rekordów. Rywalizujesz z samym sobą i z własnymi umiejętnościami. 

Większość z nas robi torty na zamówienie, spełniając tym samym życzenia klienta co do ich wyglądu. Przygotowując tort konkursowy nikt nam nie narzuca swojej ograniczonej budżetem wizji. Tu w końcu mamy wolna rękę i pole do popisu!

Konkursy dekorowania tortów - o czym warto wiedzieć...

Dokładnie zapoznaj się z zasadami…

Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać jest to, aby DOKŁADNIE przeczytać regulamin konkursu. Dowiedzieć się, czy jest jakiś temat przewodni, który ma być inspiracją tortu konkursowego.

Zapoznaj się dokładnie z zasadami – co jest dozwolone a co nie. Nieprzestrzeganie zasad konkursu może kosztować wiele punktów, a w najgorszym wypadku nawet zdyskwalifikować Twoją pracę.

Traktuj styropianowy tort jak prawdziwy…

W wielu kategoriach konkursów dekoracji tortów można użyć atrap styropianowych zamiast prawdziwego ciasta. Jedną z najważniejszych zasad jest to, aby traktować tort styropianowy tak jakby był on prawdziwy. Jednym z najczęściej spotykanych błędów jest wkładanie kwiatów na drutach bezpośrednio w tort. Druty florystyczne nie mogą mieć styczności z ciastem – muszą być zabezpieczone – jeżeli używasz do tego słomki, musi być widoczna na tyle aby sędzia mógł ją zauważyć.

Im więcej technik tym lepiej…

Spróbuj użyć jak najwięcej technik jakie znasz. W ten sposób można zdobyć najwięcej punktów. Pamiętaj jednak o tym, aby techniki, których użyjesz, współgrały ze sobą. Projekt musi być przecież spójny.

Zwracaj uwagę na detale - Minimalnie odstający pasek kosztował mnie parę punktów

Dokładne, staranne wykonanie…

Małe niedociągnięcia na tortach, które robimy na co dzień pewnie nie zostaną nawet zauważone przez innych. Jednak tort konkursowy „idzie pod lupę” sędziów. Staraj się, aby był elegancko i dokładnie wykonany. Sędziowie będą zwracać uwagę nawet na najmniejsze niedociągnięcia.

Wykończenie podkładki…

Niewykończone podkładki pod tort wyglądają nieprofesjonalnie. Ładnie wykończona i dobrze dopasowana rozmiarowo do wysokości tortu podkładka to podstawa. Nie zrujnuj wyglądu swojego tortu, nad którym spędzisz długie godziny dekorując go gołą i niewykończoną podkładką.

Maty strukturalne, formy silikonowe, szablony…

Wszystkie pomocne przyrządy, takie jak maty strukturalne, szablony, wydruki czy formy silikonowe, których używamy na co dzień, nie pomogą Ci w zdobyciu wielu punktów. Zdecydowanie wyższa punktacja przyznawana jest za ręcznie wykonane ozdoby. Najlepiej jest zostawić przy swoim torcie opis, w którym uwzględnicie jakich się użyło technik i jak zostały one wykonane, aby sędziowie nie mieli wątpliwości. Wszystkie własnoręcznie wykonane dekoracje zawsze oceniane są wyżej.

Konkursy dekorowania tortów - przykładowy formularz oceny

A tak wyglądał formularz z oceną tortu na konkursie w Nowym Jorku. Jest to standardowy formularz używany na większości konkursów w USA. Oprócz rozmowy z sędzią, po zakończeniu konkursu, każdy uczestnik dostaje kopię formularza z oceną i uwagami wszystkich sędziów.
Zwróćcie uwagę, że najwięcej punktów można zdobyć za:

  • Oryginalność i kreatywność (originality and creativity)
  • Ilość technik i materiałów (number of techniques and mediums used)
  • Ogólny wygląd i prezentacja (overall design and appearance)

W dalszym ciągu masz wątpliwości? Nie bój się konkursu! Samo wzięcie udziału wymaga wiele odwagi i to samo w sobie jest już dużym osiągnięciem. Bardzo ważne jest, aby zachować pozytywne nastawienie. Pamiętaj o tym, że otwierasz się na konstruktywną krytykę i opinie sędziów, które nie zawsze mogą się nam wydawać obiektywne. Te właśnie opinie pomogą Ci zrozumieć na co zwrócić uwagę w przyszłości, co poprawić, co jeszcze trzeba potrenować – taka wiedza jest bezcenna!

Konkursy to również świetna okazja do poznania koleżanek i kolegów po fachu, podpatrzenia technik i wykonania prac innych uczestników jak i poznania naszych idoli osobiście!

Peggy Tucker
Peggy Tucker
Shawna Mcgreevy
Shawna McGreevy
Man About Cake

„Jestem Renia – konkursowa dziewczyna. Uwielbiam rywalizację i tworzyć coś czego na co dzień nie mogę zrobić. Konkurs jest sprawdzianem dla nas i pomaga rozwijać naszą wyobraźnię i prace artystyczne. Do każdego podchodzę z wielkim zaangażowaniem i chęcią robienia czegoś nowego. Dla mnie nie o sam wynik chodzi jaki osiągnę na konkursie, lecz o zadowolenie z efektu końcowego. Konkursy pochłaniają sporo czasu i kosztów, ale powiem wam, że warto brać w nich udział.”

www.facebook.com/tortyzory

Gabriela Górecka - TortoBzik

„Choć tortuję dopiero od 3 lat, brałam udział już w 4 konkursach, dwa razy zdobywając brąz, raz 1 miejsce i raz podwójne złoto. Udział w nich pozwala mi stale podnosić poprzeczkę i doskonalić warsztat. Konkurs to nie tylko rywalizacja, ale również spotkania z ludźmi z tą samą pasją, możliwość wymiany doświadczeń jak też nauka od lepszych od siebie. Konkursy pomagają uwierzyć we własne siły niezależnie od wyniku. Jak raz się spróbuje i poczuje tą adrenalinę i pozytywne wrażenia to już się nie chce przestawać!”

www.facebook.com/TortoBzik

Gabriela Rüscher - Dream Color Cakes

„Z Pamiętnika tortowej romantyczki rok 2014…

Zrobić to czy nie.…jak nie teraz to, kiedy…no dobrze już teraz. Żeby mi tu w domu spokój dali. Jeszcze zostało tylko parę minut…, a jeżeli ośmieszę się, nie katastrofa te moje torty…oj Betty, Suni mówią, że warto…, dlaczego ten monitor tak świeci, oczy mnie bolą…palec drzy mi na klawiaturze i nagle pada na nią łagodnie…stało się, jestem na liście…Boże muszę tort zrobić…
Parę dni później byłam w stanie oddychać. Atrapy zamówione, ale jakie one twarde, przecież mi się wszystko porwie. Dlaczego ja tam jadę, nikt mnie tam nie zna. Godzinne siedzenie przy monitorze. Temat: romantyczny tort weselny. Przecież wszystko w weselu jest romantyczne, w głowie tysiąc pomysłów, które coraz bardziej tworzyły jedność. Obok stały atrapy. Tak, to będzie tak. W końcu ustawiłam je jak trzeba. O nie,  jak ja obłożę tak wysoki tort…przy drugim razie udało się, gładziłam, głaskałam, wkładałam dużo miłości w każdy ruch. Wszystko czyściutkie…o Boże został tylko tydzień. Muszę skończyć, to przecież wstyd pojechać bez niczego.
Całą noc malowałam, każdy ruch pędzla tworzył poezje, moja ręka i serce spoiły się w jedność. Rano dalej zaczęłam układać kwiaty, wszystko się zgadzało, kolor, forma, wszystko w jednej harmonii. Serce zaczęło bić coraz mocniej. Koniec. Stoi gotowy. Jeszcze tylko jedna fotka.
Mój mąż mimo złamanej ręki niósł tort przez cały parking aż na 1 piętro starego budynku. Komu ja mam go oddać? Jesteśmy za wcześnie, może jednak pojadę do domu. Jeszcze raz, gdzie ta naklejka ma być?
Wzięłam po raz ostatni tort w ręce i postawiłam na stole konkursowym. Nagle łzy zaczęły lecieć, ręce, może i ze zmęczenia, zaczęły drżeć. Spojrzałam na sale, odetchnęłam – to mój tort tu stoi. Poczułam ulgę i dumę z siebie samej. Udało się, jestem częścią czegoś wielkiego. A jeżeli mnie zdyskwalifikują …po co ja robiłam te kwiatki papierowe, jeszcze nikt ich nie robił, a może są źle zrobione? Całą noc nie spalam. 
Dzień później …nie wierzę – przy moim torcie rzeczywiście stoi karteczka…złoto…parę godzin później Best of Class i główna nagroda w konkursie…Moj tata do mnie, że jeszcze nigdy mnie tak szczęśliwej nie widział.
Długo nie mogłam uwierzyć, że to mi się przydarzyło, czy to było naprawdę?
Tort stoi wciąż u mnie w stołowym by mi przypominać, że wszystko jest możliwe, gdy się tylko wierzy w samego siebie.”

www.facebook.com/DreamColorCakes

„Biorę udział w konkursach od kilku lat. Za każdym razem metodą prób i błędów uczę się przeróżnych technik, pozwala mi to rozwijać się jako artyście. Ocena jurorów, czasem surowa daje mi możliwość doskonalenia moich małych słodkich prac.”

www.facebook.com/SugarAtelier

„Na pierwszy konkurs Cake International w Birmingham pojechałam w listopadzie 2016. Torty robiłam wtedy już dwa lata, ucząc się wszystkiego od podstaw z Internetu, od koleżanek i z jednej z grup (wtedy nie było ich tyle co teraz). Zdobyłam brąz i wyróżnienie i to pozwoliło mi uwierzyć w moje siły. Każdy konkurs jest dla mnie sprawdzeniem się i moich umiejętności. Na wiosnę 2017 konkurs Cake International odbył się w Londonie. Zgarnęłam wtedy aż 5 nagród, w tym złoto – to po prostu dodało mi skrzydeł. Zaczęłam jeszcze więcej się uczyć, jeszcze wyżej stawiać sobie poprzeczkę i już myślałam o kolejnym konkursie. Okazało się, że uwielbiam czuć adrenalinę z tym związaną. Na jesieni 2017 znów wróciłam z Birmingham z medalami i od tego momentu, wyciągając wnioski z popełnionych błędów, myślę o tegorocznym konkursie. Planuję w głowie, robię szkice…za miesiąc zacznę szaleć już z pracami. Polecam każdemu start w konkursach.”

www.facebook.com/HeavenlyScrumptious

Marzena Neumann - Smak Tortów

„Od kilku lat biorę udział w konkursach International Cake Show. Po otrzymaniu pierwszego wyróżnienia chęć startowania w kolejnych konkursach dawała okazję na poznanie swoich umiejętności oraz poznanie wielu utalentowanych osób i ich prac. Kolejne konkursy, w których brałam udział dołożyły do mojego wyróżnienia 2 brązy i 5 wyróżnień z czego jestem bardzo dumna. Postanowiłam iść krok dalej i w lutym 2018 wystartowałam w konkursie, który odbył się w Essen, w Niemczech. Tam otrzymałam brąz co przekonało mnie o tym, że w konkursach warto brać udział! Nigdy nie mów „nigdy”.”

www.facebook.com/SmakTortow

Kalina Ślusarska - Cake Decor Glasgow

„Torowanie to dla mnie samej spełnianie się jako artysta. Już od najmłodszych lat pasjonowałam się malarstwem, rysunkiem i robotkami ręcznymi.
Dzięki stylowi angielskiemu jaki odnalazłam cztery lata temu, mogłam rozwijać swoje umiejętności.
Nigdy nie sądziłam, ze torty które wykonuję zostaną docenione ale udział w Cake International Birmingham 2017 i zdobycie Brązu w kategorii Novelty Sculpture Cake dało mi wiarę w siebie i w to, że mogę być tylko lepsza. Człowiek uczy się cale życie a najlepszą drogą doskonalenia się jest stawiać sobie wyżej poprzeczkę.
Atmosfera jaka towarzyszy konkursom jest niewyobrażalna. Chodząc i widząc swoje prace obok sławnych osób jest czymś czego nie da się opisać.
To działa jak narkotyk – słodki narkotyk pokryty lukrem od góry do dołu.”

www.facebook.com/CakeDecorGlasgow

O autorze

Założycielka Akademii Tortu i portalu CakeRoom. Pieczenia i dekorowania tortów uczyła się sama, teraz z pasją i zaangażowaniem dzieli się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Nie zraża się potknięciami, nieustannie wymyśla nowe rozwiązania, testuje nowe techniki i angażuje się we wszystkie aspekty słodkiego biznesu, od pieczenia, przez odlewy silikonowe, wydruki i stelaże, składanie i dekorowanie, po promowanie i arkana sprzedaży. Całodobowe wsparcie ;-)

Dodaj komentarz

Dołącz do Akademii Tortu!

AkademiaTortu-LogoRound.png

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich tutoriali i poznaj tajniki finezyjnego dekorowania tortów.

Zyskujesz dostęp do prywatnej grupy na Facebooku i wsparcie dotyczące naszych tutoriali.

Jasne i proste zasady. Rezygnujesz kiedy chcesz!

Sprawdź nasze subskrypcje i dołącz już dzisiaj!

Magda Kubiś

O mnie

Pracuję. Jestem mamą trzech córek. Mam na imię Magda i jeśli chcesz zasmakować słodkiej pasji, chętnie Cię tego nauczę!

Zajrzyj do sklepu Akademii Tortu

Zainspiruj się!

CakeRoom.pl-Logo-Rnd.png

Co nowego na Blogu

Najnowsze tutoriale