Rodzaje kremów cukierniczych
Przewodnik po Najpopularniejszych Kremach Cukierniczych Kremy cukiernicze stanowią istotną część wielu deserów, od prostych wypieków po wyszukane torty. Są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również
Izomalt to cukier zastępczy wytwarzany z buraka cukrowego. Zachowuje prawie wszystkie właściwości fizyczne prawdziwego cukru, a ponadto ma wiele zalet, które wykorzystuje się w dekoracji tortów:
Wyglądem przypomina proszek do prania. Aby móc go użyć do przygotowania dekoracji cukierniczych, należy go najpierw przetopić.
Poniżej pokażę wam jak ja przygotowuję izomalt, żeby móc z niego zrobić dekoracje na tort.
Zacznij od zaopatrzenia się w pomocny sprzęt! Pamiętaj, że mając aktywną subskrypcję w naszej Akademii, wszystko, co potrzebne możesz kupić z rabatem w naszych partnerskich sklepach.
Do przetopienia izomaltu będzie wam potrzebny garnek i łyżka ze stali nierdzewnej. Do jego gotowania nie używamy żadnych naczyń, które maja porowatą powierzchnię np. garnka teflonowego czy drewnianej łyżki – mogą znajdować się na nich zanieczyszczenia, które przeniosą się do isomaltu i mogą zmienić jego kolor.
Z tych samych powodów do gotowania izomaltu używamy wyłącznie wody destylowanej. Gotowanie z wodą poprawia jego elastyczność.
Kuchenka indukcyjna jest najlepsza do przygotowania izomaltu, ponieważ równomiernie rozprowadza ciepło na powierzchni dna garnka. Jeżeli gotujemy go na kuchence gazowej, upewniamy się, że płomień nie wychodzi poza podstawę garnka. Płomienie wychodzące poza dno przypalą izomalt, który znajduje się na ściankach garnka, w rezultacie zmieniając jego kolor.
Nie gotujemy mniej niż 3 lb lub 1,350 kg izomaltu na raz. Gotowanie małych ilości powoduje powstawanie w mieszance gorących punktów, co może prowadzić do zżółknięcia masy.
Izomalt gotuje się do temperatury 167°C lub 333F. Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia z gotowaniem izomaltu, bardzo ważne jest żeby założyć rękawiczki, które można szybko zdjąć w razie gdyby izomalt prysnął. Jeszcze lepiej jest mieć przygotowaną miskę z lodowatą wodą, w którą można zanurzyć poparzoną dłoń. Idealny na oparzenia jest też olejek eteryczny z lawendy, taki jak ten.
Izomalt jest dostępny w sklepach z dekoracjami cukierniczymi takich jak PuderCukier, czy tych ze zdrową żywnością takich jak ten lub na Amazon.
*Niektóre z linków pojawiających się w tym tekście to linki afiliacyjne. Działają one w ten sposób, że Akademia Tortu otrzyma drobną prowizję, jeśli po kliknięciu w taki link dokonacie zakupu. Dzięki takim zakupom wiem, że nasze rekomendacje są dla Was wiarygodne, a cena, jaką zapłacicie oczywiście w ogóle się nie zmieni! Akademia poleca i linkuje wyłącznie te produkty, które są przez nas osobiście sprawdzone i przetestowane.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich tutoriali i poznaj tajniki finezyjnego dekorowania tortów.
Zyskujesz dostęp do prywatnej grupy na Facebooku i wsparcie dotyczące naszych tutoriali.
Jasne i proste zasady. Rezygnujesz kiedy chcesz!
Pracuję. Jestem mamą trzech córek. Mam na imię Magda i jeśli chcesz zasmakować słodkiej pasji, chętnie Cię tego nauczę!
Przewodnik po Najpopularniejszych Kremach Cukierniczych Kremy cukiernicze stanowią istotną część wielu deserów, od prostych wypieków po wyszukane torty. Są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również
Dodaj zdjęcie własnego tortu, który stworzyłeś dzięki temu tutorialowi.
Chcesz zobaczyć zdjęcia naszych studentów? Kliknij TUTAJ
Dołącz do nas już dzisiaj!
18 Responses
Rada wyczytana na jednej z grup tortowych: dekoracje z izomaltu nie będą miały tych nieładnych pęcherzyków, jeśli będzie się je wylewać po przestygnięciu do 140st C 🙂
Oprócz przygotowania izomaltu, czyli tego pierwszego przetopienia, nie używam juz termometru. Kiedy robie już dekoracje z izomaltu, wtedy przestudzam go lekko po podgrzaniu właśnie aby pozbyć się pęcherzy. Aby nie powstało więcej pęcherzy przy wylewaniu izomaltu do formy czy na matę, leje się go cienkim strumieniem. Używanie palnika na powierzchni izomaltu również pomaga pozbyć się pęcherzy.
Dzień dobry, chce zrobić tort z taką dekoracją na górze, tylko obawiam się jak isomalt zachowuje się w kontakcie z masą śmietaną + mascarpone? Czy isomalt nie zacznie się rozpuszczać? Czy mogę umieścić na nim różyczki z takiej masy? Może moje pytanie jest banalne ,ale nigdy nie korzystałam z isomaltu. Dodam że chciałabym tort przygotować wieczorem, a podać go dopiero rano. Czy mogę umieścić dekoracje już wieczorem i przechowywać w lodówce?
Izomalt matowieje i „rozpuszcza” się w kontakcie z wilgocią. Ozdoby z izomaltu najlepiej, w miarę możliwości, umieścić na torcie zaraz przed wydaniem ponieważ w lodowce mogą właśnie zmatowieć. Nie polecam ustawienia na kremie śmietana mascarpone – za wilgotny krem.
Super sprawa!
Co zrobić, żeby figurka się nie łamała?
Figurka z izomaltu? Nie wiem o jaką chodzi ale jak będzie odpowiedniej grubości to nie powinna się połamać…
Na jakim kremie najlepiej umieścić izomalt?
Najlepiej na masie cukrowej. Na kremie może załapać wilgoć. Jeśli już koniecznie na kremie to najlepiej na maślanym lub na ganache.
A jak domyc garnek po izomalcie?
Wystarczy zalać wodą i zostawić na chwilę. Izoalt się rozpuści.
Jak i ile można przechowywać lizaki z izomaltu? ☺️
Odpowiednio zabezpieczone dość długo. Opowiadała o tym Żaneta w tym tutorialu https://akademiatortu.pl/tutoriale/lizaki-z-isomaltu-live-z-zaneta-wasilewska/
A czy mozna zalac izomaltem wydruk na papierze oplatkowym? Nie rozpusci sie?
Mozna. O tym jak to zrobić poprawnie uczyła Żaneta w tym tutorialu https://akademiatortu.pl/tutoriale/lizaki-z-isomaltu-live-z-zaneta-wasilewska/
Chciałabym zrobić figurki, cukierki, lizaki z izomaltu ale z dużą ilością miodu. Czy mają szansę stężeć? Jakaś porada co do ilości procentowej izomaltu do miodu?
NIgdy nie łączyłam miodu z izomaltem. Po pierwsze izomalt jest sam w sobie wystarczająco słodki, po drugie miód jest lepki i wilgotny co może spowodować zmatowienie i lepkość dekoracji z izomaltu.
mam za sobą pierwsze próby z izomaltem, pokochaliśmy się od pierwszego wejrzenia, jednak mam problem po wykonaniu dekoracji; Właściwie po kilku chwilach, jak już zastygnie, jest bardzo lepki w dotyku, przykleja się do wszystkich powierzchni, zostają na nim głębokie odciski palców. Jakby się rozpuszczał. Nawet mowy nie ma, aby go zapakować do woreczka i tak przechowywać, bo jest lepki. Jak dotąd używałam małych porcji, więc rozpuszczałam bez wody destylowanej, „chałupniczo”. Czy to może z tego wynikać? Czy może bez lakieru nic z tego nie będzie? piekę rekreacyjnie, a lakier jest wybitnie drogi.
Czy może przyczyna jest jeszcze gdzie indziej???
Czy przetapiając izomalt doprowadziłaś go do odpowiedniej temperatury? Jeżeli nie, to właśnie Będzie się kleił, czyli topił…