Dlaczego pęka tynk na torcie? Dla początkujących, lub mniej wtajemniczonych, zaczniemy od wyjaśnienia czym jest tynk. Tynk na torcie to potoczna nazwa kremu, którym obsmarowane są brzegi i góra, przełożonego już kremami biszkoptu. Jak otynkować tort pokazaliśmy w naszym tutorialu, który znajdziesz TUTAJ.
Najczęściej używanym tynkiem do tortu jest zapewne krem maślany. Krem maślany, można przygotować na wiele sposobów: z użyciem białek, żółtek czy mleka skondensowanego. Osobiście najczęściej do tynkowania tortu używam kremu maślanego na bezie szwajcarskiej. Popularną opcją na tynk do tortu jest też czekoladowy ganache, jak i ganache z białej czekolady; wszystkie wyżej wymienione kremy idealnie nadają się na tynk do tortu i są świetną bazą pod masę cukrową. Czas jednak przejść do głównego tematu: dlaczego pęka tynk na torcie?
Dlaczego pęka tynk na torcie
Krem na torcie, czyli tak zwany tynk na torcie, pęka, kiedy tort pracuje. Ale co to znaczy? Wyobraźcie sobie budynek z cegieł – tort jest właśnie jak słodki budynek, w którym blaty biszkoptu są cegiełkami, a krem miedzy blatami ich spojeniem. I tak jak w budownictwie, materiały użyte muszą być odpowiednio wytrzymałe… Niedopracowane proporcje, źle dobrane grubości są najczęstszą przyczyną dlaczego pęka tynk na torcie.
Nieodpowiedni, za mały lub za cienki podkład pod tort
Najczęstszą przyczyną jest nieodpowiedni, za mały lub za cienki podkład pod tort. Żaden architekt nie zaplanuje budowy domu na niestabilnym gruncie! Podkład pod tort musi być odpowiednio dobrany do wielkości tortu – nie tylko średnicą ale także grubością. Najczęściej używam podkładów o minimalnej grubości 5-6mm. Jaki podkład pod tort wybrać omówiliśmy bardziej szczegółowo w jednym z naszych wpisów na blogu. NAtomiast Jak zrobić podkłąd pod tort pokazaliśmy w jednym z odcinków naszej serii tutoriali o postawach składania tortów w stylu angielskim.
Niestabilny krem
Kremy, których użyjecie do przełożenia blatów biszkoptu muszą być na tyle stabilne, aby po schłodzeniu (zastygnięciu) były „sztywne” i mogły utrzymać ciężar warstw na nich położonych. Przełożone kremem warstwy biszkoptu powinny się schłodzić minimum 4h zanim wyjmiemy je z rantu. Jeżeli krem jest zbyt luźny to już po wyjęciu z rantu może on zacząć wybrzuszać się poza brzeg blatu biszkoptu. Jeżeli luźny krem nie wybrzuszy nam się od razu, to na pewno stanie się to po otynkowaniu tortu… Wtedy naocznie przekonamy się dlaczego pęka tynk na torcie. O tym jak ustabilizować krem do tortu pisała Ewa Drzewicka w wpisie na naszym Blogu.
Niestabilny lub przesączony biszkopt
Przygotowanie smacznego tortu to nie tylko idealny przepis na biszkopt i dobrze dobrane kombinacje smakowe kremów. Ogromny wpływ na smak i teksturę tortu ma również odpowiednie nasączenie biszkoptu. Jednak zbyt mocne nasączenie może nie tylko popsuć smak tortu ale również ujemnie wpłynąć na stabilność blatów biszkoptu. Pod wpływem nadmiaru nasączenia biszkopt może osiąść (skurczyć się) co spowoduje popękanie tynku na torcie.
Pamiętajmy, że nie każdy biszkopt wymaga nasączenia – biszkopt tłuszczowy jest bardziej wilgotny, zwarty i stabilny, niż biszkopt tradycyjny i raczej nie wymaga już nasączenia. Między innymi, właśnie dlatego biszkopty tłuszczowe idealnie nadają się do tortów antygrawitacyjnych i 3D.
Nierówne, za krótkie lub za mało wsporników w tortach piętrowych
Torty piętrowe potrzebują odpowiedniego wewnętrznego stelaża aby utrzymać, ustawione jedno na drugim, piętro tortu. Kiedy więc użyjesz nieodpowiednich wsporników lub dasz ich za mało, ciężar ustawionego na górze piętra uszkodzi dolne piętro. Grozi to popękanym tynkiem lub gorzej, rozwalonym dolnym piętrem! Taki sam skutek będzie jeżeli wsporniki zostaną nierówno przycięte.
Temu jak wzmocnić piętrowy tort poświęciliśmy cały wpis, który znajdziesz na stronie z tutorialami dla początkujących.
Tak więc, gdy zastanawiacie się, dlaczego pęka tynk na torcie musicie wiedzieć, że przyczyn tego stanu może być wiele. Czasami będzie to jeden, oczywisty powód, czasami będzie ich kilka, które złożyły się na tortową katastrofę. Mamy jednak nadzieję, że tym artykułem zwrócimy Wam uwagę na podstawowe przyczyny popękanego tynku dzięki czemu uda się Wam im zapobiec.
Specjalne podziękowania dla naszych subskrybentek, za użyczenie zdjęć, dzięki którym mogliśmy Wam zobrazować problem popękanego tynku na torcie.
12 Responses
Madzia a co myślisz o zbyt cieńkim tynku? Czy może to być przyczyną pękania, czy raczej nie?
Ja dzisiaj zrobiłam h 14 cm tort. Pięknie wszystko. Jak zapinałam to w pudełko na styk, to docisnęłam bezy i tynk ganache biała czekolada popękał. Raczej nie do uratowania bo drip na pęknięciach.
A gdy zdaży się pęknięcie i nie mam masy, to czy samą ciepłą skrobką to naprawię?
Pozdrawiam.
Jak uratować taki pęknięty tynk ? Robilam ostatnio tort, tynk z genache czekoladowego
Po ozdobie tortu tynk popękał.. staralm się trochę uratować ale nie bardzo się już dalo
Można jedynie wypełnić pęknięcia i „zaszpachlować”. Ale jeżeli przyczyną pęknięcia jest niestabilny krem to raczej na długo to nie pomoże… Jak przyczyną jest za cienki podkład to zdecydowanie przenieść / postawić na grubszym i wtedy zaszpachlować.
Witam. Dopiero chce pierwszy raz w życiu upiec Tort. Mam pytanko , jeżeli biszkopt już złoże z kremami to znów „wsadzić” mam
go rantu? W ciągu ilu dni i jak rozłożyć najlepiej pracę przy torcie ?
Tort przekładamy kremami w rancie, tak jak pokazuje to na paru tutorialbch, miedzy innymi tym: https://akademiatortu.pl/tutoriale/jak-zrobic-tort-oreo/
Odnośnie rozłożenia sobie pracy – zobacz tutaj https://akademiatortu.pl/blog/jak-rozplanowac-prace-nad-tortem/
A co w sytuacji gdy tynk popękał w obręczy? Zdjęłam obręcz a tam tynk jak mozaika 🙁
Co robię nie tak. Tynk na bezie szwajcarskiej
W jakiej obręczy? Nie rozumiem – wytłumacz jak tynkujesz tort.
Robiłam tort w obręczy do tortu. Robiłam tamę z tego kremu maślanego. Wkładałam poszczególne warstwy biszkoptu, przekładałam kremami a naokoło rękawem wkładałam tą maślaną masę (odwrotnie: biszkopt, tama, potem krem, potem biszkopt itd). Po zdjęciu obręczy krem maślany wyglądał jak mozaika. Popękany po całości, dookoła. Co robię nie tak, ew. jak uratowac taki tort? Czy jeśli obłożę go jeszcze jedną niegrubą warstwą kremu maślanego to on się utrzyma pod masą cukierniczą?
Czyli nie popękał tynk a tama z kremu maślanego. To zależy też jak zdejmujesz rant i czy używasz folii rantowej. Z folią rantową jest prościej zdjąć rant. Jeżeli nie masz folii rantowej to nożem musisz oddzielić tort od rantu (obręczy) – wkładasz długi nóż między biszkopt a rant i jedziesz dookoła. Później nakładasz dopiero warstwę tynku. Tortu nie da się otynkować kiedy jest w rancie.
Czyli tamę zrobić (niekoniecznie z masy maślanej, można z kremu), ale tynk po zdjęciu rantu i tak trzeba nałożyć. Wasze torty na filmach zawsze są idealne 🙂 Dziękuję.
Tamę zawsze robi się z kremu, którym będziesz tynkować tort.